Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaTarihKızılderililer Türk mü?

Kızılderililer Türk mü?

Kızılderililerin Türk olup olmadığı ile ilgili tartışmalar hep gündeme gelir ve hemen hemen hiç birinde kesin bir kanaate ulaşılamaz. Merak edenler için konu bir şehir efsanesi olarak değerlendirilip gündemden kalkar. Kızılderililer ile Türkler akraba mı sorusu milletçe zihnimizi o kadar meşgul etti ki komedi filmlerine bile konu oldu. Elbette bu tezin doğruluğunun ispatlanması çok önemli değil. Sonuçta Kızılderililer kendilerini farklı bir millet olarak görmeye devam ediyorlar. Binlerce yıldır Amerika kıtasında yaşayan bu halkın kendini başka bir milletin mensubu olarak görmemesi de gayet doğal. Bulgarların ve Macarların bile kendilerini Türk olarak kabul etmemelerinin yanında Kızılderililerden böyle bir şeyi beklemek ne kadar doğrudur düşünmek gerek.


İnsanların kökeni kültürel ve antropolojik araştırmalar yapmak bakımından önemlidir. Kızılderililer ile Türklerin akraba olup olmadığının araştırılması ve bu konuda bulgular elde edilmesi sadece Türk tarihi açısından değil Dünya tarihi açısından da büyük öneme sahiptir. Kızılderililer ile akraba olup olmadığımızı bilimsel veriler ile ispat edebilmek için kullanılabilecek en önemli araçlardan birisi Türkçedir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki pek çok Kızılderili dilinin Ural-Altay kökenli olma ihtimali son derece yüksektir. Kabile adları ve onlara ait yerleşim yeri adlarına bakıldığında ilginç bulgularla karşılaşılıyor. Uygurlarla aynı yerleşim yeri adlarını kullanmaları oldukça ilginç. Herkes tarafından bilinen Apache – Apaçi kelimesi Asya’da kullanılan dillerde de savaşçı anlamına gelmekte.


Orta Asya’dan Bering Boğazı yoluyla Amerika’ya göçen milletlerin hepsinin Türk olduğunu söylemek imkansızdır. Ancak Kızılderili dilleri incelendiğinde Amerika’ya Bering Boğazı yoluyla göçen insanlar arasında Türklerin atalarının da var olduğu kesinlik kazanıyor. Kızıl derililerin kullandığı kelimelerde Türkçe izine rastlamanın başka bir açıklaması pek mümkün görünmüyor. Sayı sistemleri incelendiğinde yine Türkçenin izlerine rastlanmaktadır. Bir sayısını anlı anlamda ve aynı sesler ile pek çok kızıl derili kabilesi kullanmıştır. Her ne kadar western filmlerde savaşçı ve beyaz adamın kafa derisini soyan canavarlar gibi gösterilse de gerçekte onların katliamlara maruz kaldığı da bilinen bir gerçek. Kızılderililerin Türk olup olmadıkları konusunda net olarak bilgi sahibi olmasak da net olarak bildiğimiz şey, “Her şeye rağmen özgürlüğüne düşkün olma yönüyle bu halk Türklere çok benziyor”

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler