Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaTurizmKırım Özerk Cumhuriyeti

Kırım Özerk Cumhuriyeti

Tarih boyunca Anadolu ile köklü ilişkiler kuran Kırım, kültür coğrafyamızda hiç de yabancı olmadığımız bir diyar.

Ukrayna’nın Karadeniz’deki yarımadası tıpkı Anadolu gibi farklı uygarlıklara beşik olmuş, RusyaAsya ve Avrupa kültürleri arasında önemli bir köprü rolü oynamış. Hal böyle olunca da ortaya söz konusu kültürel zenginlik çıkmış. Kırım Hanları döneminden kalan camileri, Anadolu yemeklerine yakın damak tatları, Rus mimarisinin soğan kubbeli kiliseleri ile Kırım keşfedilecek birçok değer barındırıyor. Tabii Kırım’ın her yıl milyonlarca turistin ziyaret noktası olması buranın bir kültür hazinesi olmasının ötesinde bir gerçekliğe dayanıyor: Kırım kelimenin tam anlamıyla bir doğa harikası! Özellikle güney sahillerindeki mikro iklim burayı Karadeniz’in Akdeniz’i yapmış. Tertemiz uzun sahillerdeki plajlar yaz aylarında tatilcilerin akınına uğruyor. Eserleri Osmanlı saraylarını da süsleyen dünyaca ünlü ressam Ayvazovski’nin ilham aldığı bu sahillerde dolaşırken büyülü manzaralarla karşılaşacaksınız. Kırım aynı zamanda sağlık turizminin de oldukça canlı olduğu bir yer. Mineralli jeotermal su kaynakları birçok hastalığa iyi gelen özellikleri ile biliniyor. Sahil şeridinden hemen içeride irili ufaklı dağ ve tepeler bölgenin genel yeryüzü şeklini oluşturuyor. Karadeniz’den yüklendiği su ile gelen bereket dolu yağmur bulutları Kırım dağlarını zümrüt yeşili mücevher yığınlarına çevirmiş. Kırım anlatan iki renk söylenmesi gerekse doğru cevap kesinlikle mavi ve yeşil olur.

Kırım yemekleri Türk mutfağından ciddi esintiler taşıyor. Börek çeşitleri genellikle kahvaltıda yeniyor. Biber dolması, etli pilav ve balık çorbasının yanı sıra deniz ürünleri çok seviliyor. Ayrıca Simferopol ve Yalta’da dünya mutfaklarından seçkiler de deneyebilirsiniz.

Şehir merkezlerindeki alışveriş merkezlerinden dekoratif objeler alabilirsiniz. Çarlık döneminden esintiler taşıyan tablolar, Rustik mobilyalar, porselen vazolar, pirinç şamdanlar ve asırlık masa saatleri alabilecekleriniz arasında.

Kırım’daki otellerin çeşitliliği hızla yükseliyor. Haziran ile eylül arasındaki yüksek sezonda sahil otellerinde yer bulmak için rezervasyon yaptırmakta fayda var. Yalta’da çok sayıda ekonomik hostel ve apart otel bulmak mümkün.

Ukrayna’daki yaygın görüşe göre Karadeniz’deki en güzel plajlar Kırım Yarımadası’nda. Yerel rehberlerin önerisi ise Fiolent BurnuSivastopol’ün kuzey kıyıları ve Kefe sahillerinde bulunan kumsallar.

Cave Towns denilen, Kırım Yarımadası’nın güneybatısındaki mağara yerleşimini keşfetmenin en iyi yolu yürüyüş yapmak. Kapadokya’ya benzeyen büyüleyici doğasıyla ünlü bölgede Orta Çağ’dan kalma yerleşim izlerine de rastlamak mümkün.

19. yüzyıldan bu yana Rus aristokratların sayfiye yeri olan Yalta’da yenilenen sağlık merkezleriyle ruhunuzu ve bedeninizi yenileyebilirsiniz. Sıcak volkanik taş masajı, aromaterapi ve spa aktiviteleri birinci sınıf tesislerde uzman bir ekip tarafından uygulanıyor. Yolunuz Kırıma düşerse tüm güzelliklerini görmeden gitmeyin deriz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler