Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaTarihBağımsızlık Sonrası Kazak Türklerinin Kendi Milli ve Dini Kimliklerine Sahip Çıkma Mücadelesi

Bağımsızlık Sonrası Kazak Türklerinin Kendi Milli ve Dini Kimliklerine Sahip Çıkma Mücadelesi

Kazakistan bağımsızlık sonrası  kendini “Türk ve Müslüman kimlikli devlet” olarak tanıtmaya başlamıştır. Kazakistan’ın Türkiye’nin başlattığı Türk Devlet Başkanları Zirvesine katılması ve İslam İşbirliği Örgütü’ne üye olması bunun ispatıdır. 

Kazak kimliğinin oluşmasında Türklük, Sovyet dönemindeki dinsizlikten dolayı ve İslam dünyasına uzak bir coğrafyada bulunması sebebiyle İslam’dan öne çıkmıştır. Mesela; Kazakistan’ın güney komşuları İslam’ın simgesi olan hilali bayraklarına resmetmişken, Kazakistan, tanrılığın simgesi olan güneşi ve gök semasının rengi gök mavisini bayrağında ifade etmiştir.


Kazakistan’da Türklük bilinci Kazaklık bilincinden geçer. Kuzeyinizde Pantürkizm hayaletinden titreyen Rusya gibi bir dev varsa ve halkınızın bir kısmınızı Slavlar oluşturuyorsa resmî şekilde Türklükten bahsedemezsiniz.

İnsanın kendi kimliğini tanıması, atalarını tanımasından geçtiği için okullarda Kazakistan tarihi okutulmaya başlanır. Eskiden Sovyet döneminde de okullarda Kazakistan tarihi adında bir ders vardır ancak kitabı çok incedir ve içeriğinde de genelde Kazakların hür iradesiyle Çarlık Rusya hâkimiyetini kabul ettikleri yazılıdır. Günümüzde üniversitelerde tüm bölümlerde birinci sınıfta Kazakistan tarihi zorunlu ders olarak okutulur.Bu ders sayesinde Kazak gençleri atalarının geçtiği yollardan geçerek kimlik anlayışlarını güçlendirirler; kim olduklarını, nereden geldiklerini, dünyada nerede durduklarını öğrenirler.

Müslümanlık kimliğine gelince; Kazakistan’da başka dinlere mensup halkın mevcudiyetinden dolayı okullarda İslam gibi bir ders bulunmamaktadır. Genelde tatillerde Kazak aileler çocuklarını camiye gönderirler. Kazakistan’da Din İşleri Başkanlığı kurulmuştur ve bu başkanlık imam yetiştirmek ve İslam’la ilgili olarak halkı bilgilendirmekden sorumludur. Kazakların dine ilgisi gittikçe güçlenmekte ve cami sayısı her yıl artmaktadır.  

Kaynak: Dinmuhammed Ametbek’in 11 haziran 2014 tarihli söyleşisi.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler