Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaEğitimTürk Dünyası Üniversitelerinin Dünya Sıralamasındaki Yerleri

Türk Dünyası Üniversitelerinin Dünya Sıralamasındaki Yerleri

Dünyada 20 binden fazla üniversite-yüksekokul bulunmakta ve bu üniversiteler arasında çok yoğun bir rekabet yaşanmaktadır. 

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler tercih yaparken; üniversitelerin tecrübelerini, akademik ortam kalitesini, kütüphane zenginliğini ve öğrencilere sağladığı diğer imkanları göz önünde bulundurmaya dikkat ediyor. Günümüzde öğrenciler daha iyi eğitim görebilmek ve prestijli üniversitelerde eğitim alabilmek için çoğunlukla batı ülkelerini tercih etmekteler.


Çok tercih edilen, en iyi dünya üniversiteleri

Her sene farklı düşünce veya eğitim kuruluşları, tarafından dünyanın en seçkin üniversiteler listesi açıklanmaktadır. İstatistiklere dayanan üniversitelerin sıralaması, öğrenci başına düşen öğretmen sayısı, üniversite tarafından yayımlanan makale, dergi ve kitaplar sayısı, uluslararası öğrenci sayısı, mezunların iş bulma olanağı ve başka kriterler baz alınarak oluşturulmaktadır.

Timeshighereducation.com tarafından 2018 yılındaki dünyanın en iyi 500 üniversite sıralamasında çoğunlukla Batı Avrupa ve Kuzey Amerika üniversitelerinin olması öğrenci adaylarının eğitim için bu ülkelere yönelmesini açıklamaktadır. 

Bu listeye göre dünyanın en iyi ilk 100 üniversitesi ve bulundukları ülke sıralaması:

Amerika Birleşik Devletleri 46 üniversite

İngiltere 9 üniversite

Avustralya 6 üniversite

Almanya 6 üniversite

Kanada 4 üniversite

 İlk yüz listesine giren diğer üniversiteler ise Batı Avrupa ve Uzak Doğu (Japonya, Çin ve Kuzey Kore) üniversiteleridir.


İlk yüz üniversitenin içinde Türk dünyasından hiçbir üniversitenin bulunmamasıyla birlikte, İslam ülkelerinden de hiçbir üniversite yer almamaktadır.

İlk 500 üniversite listesinde ise 7 İran üniversitesi, 4 Malezya üniversitesi, 2 Suudi Arabistan üniversitesi ve 2  Türkiye üniversitesi (Sabancı ve Koç üniversiteleri) bulunmaktadır.  En iyi ilk 500 Üniversite sıralaması 2017 listesinde Türkiye’den 5 üniversite yer almaktaydı.

İngiltere merkezli Quacquarelli Symonds (QS)araştırma merkezinin2018 yılının ”Dünyanın En İyi 1000 Üniversitesi” listesinde Türk dünyası üniversitelerinden toplam 22 üniversite bulunmaktadır. 

Türkiye 13 üniversite

Kazakistan 7 üniversite

Azerbaycan 2 üniversite

şeklinde sıralanan listedeKırgızistan’ın hiçbir üniversitesi yer almasa da, iki tane uluslararası üniversitesi, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ile Orta Asya’daki Amerika Üniversitesi eğitim için tavsiye edilen üniversiteler sırasında yer almaktadır.

Türkiye’deki özel üniversitelerden BilkentKoçSabancı, devlet üniversitelerinde ise İstanbulHacettepeODTÜİTÜ ve Gazi gibi üniversiteler bazen farklı kriterlerle İlk 500 Üniversite sıralamalarında yer almaktadır. 

İlk 500 Üniversite sıralamasında ne yazık ki diğer Türk cumhuriyetlerinden hiçbir üniversite yer almıyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri de Sovyetlerden miras kalan eğitimde rüşvetin çok yaygın olması, otoriter hükumetler yüzünden çalışılabilecek alanın çok kısıtlı olması ve devlet tarafından eğitime yeterince önem verilmemesidir.


Peygamberine ilk gelen vahiy ‘oku’ olan ve eğitim farz olan bir din mensupları olan Müslümanlar ve İslam medeniyetini gelişiminde ve bilimin temelinin oluşumunda ölçülemez role sahip Türklerin eğitimde bu kadar geride kalması kabul edilebilir bir durum değildir. Gerek Türkiye’de gerekse diğer Türki Cumhuriyetlerde eğitimde üretici değil tüketici olmaktan vazgeçilmez ise ve eğitim devletin en önemli ve en hassas politikalarından biri haline gelmez ise yakın zamanda bu ülkelerde bilimin gelişmesinden bahsetmek pek mümkün olmayacaktır.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler