Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaTurizmKazakistan'da Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Şehir

Kazakistan’da Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Şehir

Kazakistan toprak büyüklüğü bakımından yedi bağımsız Türk devleti içerisinde en büyük, Dünyanın ise en büyük dokuzuncu ülkesidir. Komşuları kuzeyde Rusya, güneyde Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistan, doğuda ise Çin’dir. Ülkenin Hazar Denizi ve Aral Gölü’ne kıyısı vardır. Kazakistan’da 8500 tane akarsu bulunmaktadır. Yaklaşık 48.000 büyük, küçük göl bulunan ülke, tarihi ve turistik açıdan görülmeye değerdir.

Biz de sizler için Kazakistan’da mutlaka görülmesi gereken yerler listesi hazırladık. İşte Kazakistan’ın turistik şehirleri:

1. Almatı


Kazakistan’ın eski başkenti olan Almatı, kış turizminin cazibe merkezlerindendir. Çimbulak kayak merkezi, Büyük Almatı Gölü ile dikkat çeken şehirde yaklaşık 16 milyondan fazla ağaç olduğu tahmin edilmektedir. Merkez müzesi ve bu müzede bulunan Altın Elbiseli Adam kostümünün kopyası tarih severlerin dikkatini çekmektedir. Cumhuriyet Meydanı, Ascension Ortodoks Katedrali ve Panfilov Parkı görülmesi gereken yerler arasındadır.

2. Astana


Kazakistan’ın başkenti olanAstana aynı zamanda ülkenin 2. büyük şehri olma özelliği taşıyor. Kentin simgesi Bayterek Anıtıdır. Şehirde, Hazret Sultan Camii, Ulusal Müze, Barış Sarayı, Assumption Rus Ortodoks Katedrali, Nur Astana Cami gibi görülmeye değer çok sayıda turistik ve önemli yapı yer almaktadır.

3. Çimkent


Şimkent 
de denilen şehrin eski adı Çernyayev’dir. Almatı ve Astana’dan sonraki en büyük 3. şehirdir. 12. yüzyılda İpek Yolu üzerinde Sayram kentinin 10 km doğusunda kurulmuştur. Şehrin önemli tarihi ve turistik yerleri Zafer Parkı, Merkez Park, Afgan Savaş Anıtı, El-Farabi Türbesi ve Tarih Müzesidir.

4. Türkistan


Türkistan, Kazakistan’ın güney kesiminde Seyhun nehrine yakın bir kenttir. Ahmet Yesevi‘nin yaşadığı yer olarak nam salan şehir, diğer kentlere göre fazla büyük sayılmaz. Bilinen en eski adı Yesi‘dir. Tarihi İpek Yolunun en eski pazarlarından birisi ise hala bu şehirde yaşatılmaktadır. Şehrin görülmesi gereken en önemli yapısı UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Hoca Ahmed Yesevi Türbesi‘dir. Bölgedeki binalar, Ahmet Yesevi’ye olan sevgi ve saygıdan dolayı türbenin boyunu geçmemesi için en fazla iki katlı olarak inşa edilmiştir.

5. Aktav


Kazakistan’ın Mangışlak Yarımadası’nda bulunan Mangistav eyaletinin merkezidir. Hazar kıyılarında bulunan tek liman kentidir. Aktav Türkiye Türkçesiyle Akdağ manasına gelmektedir. Şehrin gezilecek tarihi ve turistik yerleri, Beket-Ata Camii, Yntimak Meydanı, Eternal Flame (Sonsu Ateş Anıtı), Dramatik Tiyatro, sahil ve plajlarıdır.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler