Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaTurizmAzerbaycan'ın Vize Politikası

Azerbaycan’ın Vize Politikası


Azerbaycan Hükümeti belirli ülke vatandaşlarına, belirli bir süre için vize alma zorunluğunu kaldırdı. Azerbaycan’a gelmek isteyen yabancı ülke vatandaşlarının pasaportlarının, Azerbaycan vizesinin bitiş tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliği olması şart. Yabancı ülke vatandaşlarının pasaportunun kullanım süresi 3 ayın altındaysa vize verilmemektedir. 

Azerbaycan Cumhuriyeti Ermenistan Cumhuriyeti ile savaş durumunda olduğu için Ermenistan vatandaşlarının Azerbaycan’a girişine izin verilmiyor. Azerbaycan Devleti, Ermenistan tarafından işgal edilmiş Dağlık Karabağ Bölgesi’ni ve çevresindeki işgal altında olan 7 ili Azerbaycan Hükümeti’nin izni olmadan ziyaret etmeyi yabancılara yasaklamıştır. Azerbaycan’a gelen herhangi bir ülke vatandaşının pasaportunda sözde “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti”nin mühürü veya oraya seyahat ettiğine dair kanıt bulunursa onun Azerbaycan Cumhuriyeti’ne girişi yasaklanır ve istenmeyen kişi – persona non grata listesine dahil edilir. 

Aşağıdaki tabloda pasaport tiplerine göre Türk Devletleri ve Özerk Türk Cumhuriyetleri‘nin bulundukları ülkelere uygulanan vize ve süreleri gösterilmiştir.

Azerbaycan’ın Türkiye ve Türki Cumhuriyetlere yönelik vize uygulamaları

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler