Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaTurizmBakü'de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Bakü’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Bakü’nün Tarihi ve Turistik Simgeleri

1. İçerişehir: Duvarlarla kaplı bir yaşam yeri olan İçerişehir, Bakü’de görülmeye değer mekanların başında gelir. 2000 yılında UNESCO’nun “Dünya Mirası” listesine alınmıştır. İçerişehir’de İslami yapılar ve sovyet mimarisi iç-içe yaşamaktadır. Her tarafı taşlarla kaplanmış şehir, küçük dar yollardan ve sokaklardan oluşmaktadır.

İçerişehir

2. Kız  Kalesi: Bakü’nün simgeleri arasında bulunan Kız Kalesi, 12.yy’da inşa edilmiştir. Eski dönemlerde Hazar Denizi’nin  kıyısında bulunan 28 metrelik kale zamanla Hazar’da suların çekilmesiyle daha içeride kalmıştır. Her yıl Nevruz Bayramı kutlamalarının yapıldığı kale Bakü’nün simgelerinden biri haline gelmiştir. Kale 1964 senesinden itibaren müze olarak faaliyet göstermektedir.

  

3. Şirvanşahlar sarayı: Yakın Doğunun önemli miraslarından biri olan ve 1964’ten beri müze olarak faaliyet gösteren saray, 15. yy’da İbrahim Halilullah’ın döneminde inşa edilmiştir. İçerişehir’de bulunan saray, kışla ve hastane olarak faaliyet göstermiştir. Şirvanşahlar Sarayı’nda Şah Camii, Şirvanşahlar Türbesi, Divanhane, Seyid Yahya Bakuvi’nin Türbesi ve bir eski cami bulunmaktadır.

Şirvanşahlar sarayı

4. Nizami sokağı: Bakü’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunan bu meşhur sokak, 12. yy’da Azerbaycan’ın ve Doğunun ünlü şairi Nizami’nin ismini taşımaktadır. Uzunluğu 3.5 km olan sokağın büyük kısmı yayalar için ayrılmıştır. Nizami sokağında Bakü şehrinin esas merkezi alışveriş, gezi mekanları bulunmaktadır. 

5. Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi: Güzel Sanatlar Müzesi, Bakü’nün ve Azerbaycan’ın en büyük sanat müzesidir. 1936’da açılan müze 18. yy’da inşa edilmiş iki tarihi binada bulunmaktadır. Müzede Azerbaycan, Doğu (Türkiye, Orta Asya, İran, Çin, Afganistan, Hindistan, Japonya, Mısır) ve Batı Avrupa halklarının çeşitli sanat örnekleri (portre, heykel vb.) korunmaktadır.

Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi

6. Şehitler Sokağı: Azerbaycan ve Türk askerlerinin yan yana uyuduğu, şehrin en yüksek noktasında konumlanan Şehitler Sokağı halkın sık sık ziyaret ettiği önemli bir noktadır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Azerbaycan’ın kurtuluşu için gelen ve Azerbaycan uğrunda şehit düşen askerlerin adları yazılan panel de sokağın girişindedir. Şehitler Sokağı’nın yanı başında 1999’da Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Bakanlığı tarafından inşa edilen anıt ve bir cami bulunmaktadır. 

7. Bayrak Meydanı: Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’deki dünyanın en uzun bayrağından sonra 2.si olan Azerbaycan bayrağı Bayrak Meydanı’nda dalgalanmaktadır. Uzunluğu 162 metre olan bayrak şehrin her yerinden görünmektedir.

Bakü Bayrak Meydanı

8. Bibi Heybet Türbesi: Bibi Heybet Türbesi olarak da bilinen cami 13.yy’da inşa edilmiştir. Şirvanşah II. Farruhzad tarafından inşa edilen cami 1936’da Sovyet Rusyası tarafından yıkılmış, Azerbaycan bağımsızlık kazandıktan sonra yeniden inşa edilmiş ve 1998’de halka açılmıştır. Cami Bakü’nün önemli dini sembollerinden biridir.

9. Ateşgah: Zerdüştlerin ibadet yeri olan Ateşgah turistlerin de gözde mekanıdır. Ateşgah’ta doğal gazdan kaynaklanan ve günümüzde de yanmaya devam eden ateş, yapıyı oldukça mistik kılmaktadır. Bakü’nün merkezine 30 km mesafede bulunan tapınağın ilk kısmı olan ahır 1713’de yapılmış, daha sonra 1810’da merkezi tapınak eklenmiştir. 

Ateşgah

10. Gobustan: Dünyanın en büyük açık hava müzesi olan Gobustan, binlerce yıllık geçmişe sahip önemli bir turizm noktasıdır. Bakü’nün merkezinden 56 km uzakta konumlanan Gobustan’da 6 bin civarında kaya oyması vardır. Kayaüstü resimlere ve arkeolojik kazılara göre bu yaşam yeri kurt, çakal, tilki, kaplan gibi hayvanların da meskeni olmuştur. Kayaüstü resimlerde “yallı milli dansını” andıran resimler de ilgi çekicidir. 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler