Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaEğitimDünyaya Açılan Kapı: Mevlana Değişim Programı

Dünyaya Açılan Kapı: Mevlana Değişim Programı


Üniversite eğitimi dönemi hayatımızın dönüm noktalarından biridir. Ufkumuzu genişletmek, sosyal ve kültürel anlamda kendimizi geliştirmek, yaşamımızı daha nitelikli hale getirmek için bir vesiledir. Yurt dışında bir dönem de olsa eğitim görmek kişinin hem dil öğrenmesi hem de gidilen ülkenin kültürünün ve tarihinin yakından tanınması için ayrıca bir fırsattır. Bu içerikte öğrencilerin yurt dışı eğitiminden faydalanabilmeleri için oluşturulmuş Mevlana Değişim Programından bahsedeceğiz.

Mevlana Değişim Programı Nedir?

Mevlana Değişim Programı, yurt içinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurt dışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini sağlamaktadır. Diğer programlardan farklı olarak coğrafya, bölge ayrımı gözetmeksizin bütün dünyadaki yükseköğretim kurumlarını kapsamaktadır. Katılmak isteyen öğrencilerin en az bir en fazla iki yarıyıl eğitim için; öğretim elemanları için en az bir hafta en fazla üç ay süreyle dünyadaki yükseköğretim kurumlarında ders vermek üzere faydalanmaktadırlar.

Mevlana Değişim Programının Önemi

Programla yurt dışına gidecek öğrenciler, gittikleri ülkenin kültürünü yakından tanıma, yabancı dil öğrenme, akademik hayatlarının bir bölümünde tecrübe sahibi olma imkanı sağlayacaklar. Öğrencilerin öğrenim gördükleri süre boyunca aldıkları burslar devam etmektedir.

Başvuruda bulunma şartları, öğrencinin örgün eğitim verilen yükseköğretim programlarında lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alıyor olması, ön lisans ve lisans öğrencilerinin akademik ortalamasının dört üzerinden en az iki buçuk, yüksek lisans ve doktora için üç olması gerekmekte, %50 dil puanı + %50 not ortalaması şeklindedir. Başvurular internet sitesi yahut Mevlana Değişim Programı kurum koordinasyon ofisinde yapılmaktadır.

Mevlana Değişim Programıyla hangi ülkelere gidilebilir?

ABD
Rusya
Japonya
Çin
Azerbaycan
Güney Kore
Tayland
Kanada
Ukrayna
Avustralya

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler