Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaTurizmAsya'nın En Büyük Kamusal Pazarı: Bişkek Pazarı

Asya’nın En Büyük Kamusal Pazarı: Bişkek Pazarı

Kırgızistan (diğer resmî adı-Kırgız Cumhuriyeti) Orta Asya’nın büyük iki dağ sistemlerinin Tanrı Dağı ve Pamir arasında bulunmaktadır. Kırgızistan’ın dört ülkeyle ortak sınırı vardır: Çin’le güney ve güneydoğuda, Kazakistan’la kuzeyde, Özbekistan’la batıda, Tacikistan’la güneybatıdadır. Bulunduğu coğrafik bölge sayesinde ticarette kendini geliştirip, Asya’nın en büyük kamusal pazarlardan biri olan ‘Dordoy Pazarı’nı kurmuştur. 1990 yılında açılan bu devasa pazar, günümüze kadar faaliyet göstermektedir. Toplam 100 hektar alanda yer alan pazarda, 40.000 civarında satış noktası bulunmakta. Dordoy’da yaklaşık 55 bin kişi istihdam edilmektedir.

Piyasaların farklı bölümleri; giyim, ayakkabı, mobilya, elektrikli ve elektronik cihazlar, oyuncaklar, otomotiv malzemeleri, inşaat malzemeleri, vb. dahil olmak üzere çeşitli tüketim malları alanında uzmanlaşmıştır. Bazı yiyecek çeşitleri (örneğin fabrikada paketlenmiş konserve ürünler veya tatlılar) Dordoy’da satılmaktadır.

Dordoy’da satılan malların bir çoğu, bulunduğu yerin etkisi ile Çin’den geliyor. Giyim ürünleri Tayland ve Avrupa’dan, müzik CD’leri ve benzeri elektronik aletler Rusya’dan ve Avrasya’daki diğer birçok ülkeden gelen ürünler de bulabilirsiniz.

Çarşı’da çalışan ve alışveriş yapan birçok insan Kırgızca konuşsa da, ticarette kullanılan ana dil, Rusça’dır.

Dordoy Pazarı Ticaret ve İşletmeler Derneği Başkanı Sergey Ponomorev’in açıklamalarına göre, bugüne kadar Dordoy pazarının yıllık ticaret hacmine ilişkin kesin bir araştırma yapılmamıştır. Dünya Bankası araştırmalarına göre, 2009 yılında pazarın yıllık ticaret hacmi 4 milyar dolar olarak değerlendirilmiştir. Pazarın cari ticaret hacmi ise 3,5 milyar dolar olarak hesaplanmaktadır.

Dordoy Pazarı, birkaç küçük alt pazardan oluşmaktadır: Junhay (Çin malları pazarı), Dordoy-Ford (araba yedek parçaları pazarı), Muras Spor (spor aletleri pazarı), Oberon (Yerel giyim atolyeleri pazarı), Kerben (Ayakkabı toptan pazarı), Alkanov ve Co. (Yerel giyim atolyeleri pazarı), Dordoy Vostok (Türkiye ve diğer ülkelerden gelen mallar pazarı) ve Ak-Suu (Türkiye ve diğer ülkelerden gelen malların toptan pazar) bu alt pazarlardan en önemlilerdendir.

Bişkek’in yerli halkı çoğu zaman alışverişlerini Dordoy’dan yapmayı tercih ediyor. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi yüzlerce çeşit ürün ve farklı marka bulabilme olanağı sağlaması dışında herkese uygun bir fiyat çerçevesine sahiptir. Dordoyda dolaşırsanız sadece yerli halkla kalmayıp bu pazara alışveriş yapmak için başka şehirlerden ve ülkelerden gelen insanlarla da karşılaşmanız mümkündür. Yolunuz Bişkeke düşerse bu renkli pazarı ziyaret etmeden gitmeyiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler