Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaTarihTarihe Geçen Bir İnsanlık Ayıbı: Hocalı Katliamı

Tarihe Geçen Bir İnsanlık Ayıbı: Hocalı Katliamı

1992’de 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece Hocalı sakinleri üzerindeki kalın battaniyelere sarılarak uyumanın telaşına düşerken bir anda her şey oluverdi. Ölüm adeta kol geziyordu. Gece yarısı yaklaştığında Rus ve Ermeni askerleri Hocalı topraklarına saldırmaya başlamıştı. Bu saldırganları “Artsa Halk Kurtuluş Ordusu” adlı Dağlık Karabağ’ın silahlı Ermeni çeteleri ile Sovyet askerleri oluşturuyordu.

Halk adeta cepheye gidermişçesine saldıran vahşiler karşısında savunmasızdı…


Önce top sesleri duyulmaya başladı. Karşı koymak neredeyse imkansız. İhtimaller ise tamamen engellenmiş durumda. Canlarının telaşına düşen bir sürü insan. Çeşitli kahpe tuzaklar.

Prof.Dr. R.M.Yusupov’un raporunda şöyle yazar: ” Üzerinde tıbbi araştırma yapılabilen 181 cesette 130 erkek, 51 kadın, 13 çocuk vardır. Bunlardan 20’sine mermi isabet etmiş , 151‘ ine ise yakın ateş açılmıştır. 10’u sert aletlerle öldürülmüştür. Öldürülenlerden 40’ı kafasından, 74’ü göğsünden, 17’si karın bölgesinden aldığı darbelerden, 11’i ise dış organların kesilmesi ya da koparılması ile ölmüştür.181 kişiden 33’ü özel işkence yöntemleriyle öldürülmüştür. Kafa derisi yüzülmesi,Kadınların göğüslerinin kesilmesi, burun ve kulaklarının kesilmesi, erkeklerin cinsiyet organlarının kesilmesi, göz yuvalarının oyulması, dişlerin sert aletlerle kırılması ve cesetlerin yakılması gözlenmiştir. Öldürülenlerin 10’u kurşunlanarak öldürülmüş ve daha sonra üzerinden tank ve diğer ağır araçlarla ezilmiş, tanınmaz hale getirilmiştir.

Ermeniler, Hocalı olaylarında esir aldıkları Azerbaycan ve Ahıska Türklerine vahşi yöntemlerle zarar vermiştir. Görgü tanıkları olayları tüm çıplaklığı ile gözler önüne sermektedir.

Ermenilerin yaptığı Hocalı vahşetinin görüntülerini kamerasıyla kaydeden ve daha sonra Ermeniler tarafından öldürülen gazeteci ve Azerbaycan Milli Kahramanı Cengiz Mustafaev gördüklerini şöyle anlatmaktadır:


” Yüzlerce insan cesedi. Çoğu yakın mesafeden vurulmuş.2 yaşından 15 yaşına kadar olan çocuklar, kadın, ihtiyar cesetleri… Cesetlerden anlaşılan karşı koymaya fırsatları olmamış. Son derece soğukkanlılık ve vahşilikle katledilmişti… Cesetlerde onlarca mermi yarası var. Anlaşılan yaralılar da kafasına sıkılarak öldürülmüş. Hakaret edilen cesetleri saymak imkânsız. Alana ilk olarak biz geldik. Henüz askeri helikopterle gelirken, 500 metre civarındaki alanda insan cesetleri olduğuna şahit olduk. Orası Ermenilerin kontrolünde olduğu için pilotlar inmeye çekinmişti. Ancak ısrarlarımız sonucu oraya indik. İnmemizle çatışma başladı. Yanımızdaki polisler oradaki cesetleri alarak ailelerine götürmek için plan yapmıştı. Ancak 4 ceset alabilmişti. Polislere bir şey diyemiyorum. Çünkü bu manzara insanı çıldırtıyordu. Kendimize gelemiyorduk.2 Mart’ta yabancı gazeteciler ile o yere yeniden gittiğimizde de durum aynı hatta daha kötü hale gelmişti. Sanırım Ermeniler bu vahşeti her gün yapmaktan zevk alıyordu…”

Hocalı soykırımında 25 Şubat gecesi 613 kişi öldürülmüştür. Bunlardan 63’ü çocuk, 106’sı kadın ve 70’i ihtiyar olmak üzere 239 kişi de özel işkencelerle, 487 kişi de bedenlerine ağır hasar verilerek katledilmiştir.

Hocalı soykırımı bir insanlık ayıbıdır. Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, Uluslararası İnsan Hakları ve Hukuk üstünlüğünü tanımamış savunmasız halkı acımasızca katletmiştir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler