Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaEğitimKırgızistan'da Eğitim: Hangi Üniversiteyi Tercih Etmeli?

Kırgızistan’da Eğitim: Hangi Üniversiteyi Tercih Etmeli?

Kırgızistan’a her yıl dünyanın yaklaşık 50 ülkesinden öğrenci eğitim almak için geliyor. Kırgızistan’da eğitim, hem Sovyet hem uluslararası eğitim standartlarından oluşan karma bir sistemden ve dünyaca uygulanan Bologna eğitim sisteminden oluşuyor. Ülkedeki tüm yükseköğretim kurumları Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak, 4 ya da 5 yıllık lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına öğrenci kabul ediyor. Eğitim dili de tercih edilen üniversitelere göre Kırgızca, Rusça, İngilizce ve Türkçe olarak değişiyor.


Ülkede 31’i devlet, 9’u özel olmak üzere toplam 50 üniversite ve farklı ülkelerin uluslararası üniversitelerinin altı tane şubesi bulunuyor. Ayrıca üniversitelerin 21’i ve şube üniversitelerin ikisi de Bişkek’te bulunuyor. Bu sebeple başkent Bişkek ”üniversiteler şehri” olarak anılıyor.

Kırgızistan Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre,Kırgızistan’da 223,2 bin üniversite öğrencisive toplam 14 bin akademisyen var. Ayrıca her sene yaklaşık 35 bin öğrenci üniversitelere kabul edilirken, 38-40 bin civarında öğrenci mezun oluyor.

Ülkede yerli öğrenciler yükseköğretim kurumlarına sadece devletin yaptığı üniversiteye giriş sınavının sonuçlarına göre kabul ediliyor. Ancak beden eğitimi, sanat ve kültür okullarını kazanabilmek için sadece yetenek sınavına girmeleri yeterli.

Üniversite adayları, 2015 yılında kabul edilen Kırgızistan MEB’in sınav standartlarına göre genel lise eğitimi üzerinde yapılan test sınavından en az 110, branş sınavından ise 60 puan alarak  üniversiteye başvurabiliyor.

Uluslararası Öğrencilerin Tercihleri

Kırgızistan, 2017 yılında toplam 50’ülkeden 14 bin öğrenciyi kabul etti. Çoğunluğunu Hindistanlıöğrenciler oluştururken ikinci sırada Kazak, üçüncü sırada ise Tacik öğrenciler yer alıyor. En az öğrenci sayısı Avrupa ve Arap ülkelerinden.

Ülkelere göre öğrenci sayısı.

Uluslararası öğrencilerin ilk sıradaki tercihi Kırgızistan’ın tıp fakülteleri oluyor. Bunun dışında sosyal ve teknik bilimler fakültelerini de tercih ediyorlar.

Üniversitelerin bulundurduğu yabancı uyruklu öğrenci sayıları.

İlk 5 üniversiteyi sırasıyla Kırgız Milli ÜniversitesiBişkek Beşeri Bilimler Üniversitesi, Orta Asya’daki Amerikan Üniversitesi ve Kırgızistan Uluslararası Üniversitesi takip ediyor.

Kırgızistan’ın Öğrenci Kabul Şartları

Kırgızistan’da yabancı uyruklu öğrencilerin kabulu uluslararası anlaşmalar ve ulusal eğitim standartların çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Özellikle Kazakistan, Rusya, Beyaz Rusya ve Tacikistan’dan gelen öğrenciler 1999 yılında ‘‘Ekonomik ve İnsani Yardım Alanlarındaki Entegrasyonu Konusunda Antlaşması’’nı imzalayan devletlerin temsilcileri olarak, Kırgızistan üniversitelerine başvururken yerli üniversite adayları ile eşit haklara sahip oluyor. Yurtdışında yaşayan ya da Kırgızistan’a yerleşen etnik Kırgızlara da tüm yerli haklar ile birlikte sorumluluklar da tanınıyor.

Kırgızistan’da Üniversite Eğitimi Almak

Lisans eğitimini Kırgızistan’da sürdürmek isteyen uluslararası öğrenciler için giriş sınavları, genel lise müfredatına uygun olarak sözlü ve yazılı sınav olarak üniversitelerde yapılıyor.

Türkiyeli üniversite adayları ise ÖSYM sonuçları ile sadece özel statülü devlet üniversitesi Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’ne başvurabilirler.

Üniversitelerde kayıt işlemleri için istenen belgeler:

  1. Lise eğitimi diploması (Kırgız lise eğitimi diploması ile denkli olmalı)
  2. Not ortalaması %60 ve üstü
  3. Eğitim vizesi (bazı ülkeler için vize gelince veriliyor)
  4. Pasaportunun aslı ve fotokopisi
  5. Detaylı sağlık raporu (AİDS,HİV testleri)
  6. 6 tane fotoğraf (3×4)
  7. Dilekçe 
BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler