Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaEğitimDünyaca Ünlü Ekonomistimiz Daron Acemoğlu Kimdir?

Dünyaca Ünlü Ekonomistimiz Daron Acemoğlu Kimdir?

IDEAS/RePEc araştırma veri tabanına göre dünyada en çok alıntı yapılan ilk 10 ekonomisti sıralamasında bulunan İktisat Profesörü Daron Acemoğlu MIT – Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘nde öğretim üyesidir.

Daron Acemoğlu Kimdir

Her iki yılda bir 40 yaş altındaki bir bilim insanına verilen John Bates Clark madalyası (2005) sahibi olan Acemoğlu, gelir ve ücret dengesizliği, ekonomik büyüme ve ekonomik kalkınma gibi konularda otorite olarak gösterilmektedir. Ertesi yıl Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) kendisine “Bilim Ödülü” takdim etmiştir. 2013 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülen Acemoğlu klasik büyüme ve kalkınma teorilerine farklı bir model getirmiştir. Ünlü iktisatçı ayrıca;

  • • Review of Economics and Statistics
  • • Journal of Economic Growth

adlı dünyaca ünlü ekonomi dergilerinde de yardımcı editör görevini yürütmektedir.

1967 yılında dünyaya gelen Daron Acemoğlu 1986’da Galatasaray Lisesinden mezun olduktan sonra İngiltere’nin ünlü York Üniversitesi’nde lisans eğitimini aldı. Master ve doktora derecelerini ise ekonomi alanında bir otorite olarak kabul edilen London School of Economics’te tamamladı. 

Acemoğlu, 1992-1993 döneminde aynı okulda ders vermeye başlamıştır. Ardından Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne öğretim üyesi olarak görev yapmaya başlamıştır. Buradaki akademik çalışmalarının ilk senesinde The Economic Journal adlı ünlü bir dergide yayımlanan makalesiyle 1996 yılının en iyi makalesi ödülüne layık görülmüştür. Acemoğlu takvimler 2000 yılını gösterdiğinde profesörlük unvanını almaya hak kazanmıştır.


Dönem dönem Türkiye’nin ekonomik kalkınması ve gelişmesi konularında görüşlerini kamuoyu ile paylaşan Daron Acemoğlu’nun ismi bir dönem ekonomi kulislerinde Bakan adayı olarak da geçmişti. Türk Lirası’nın değer kaybetmesinin ve enflasyonun kontrol altında tutulmasının zorunlu olduğuna dikkat çeken Acemoğlu, doğru yatırımlar konusunda kafa yormak gerektiğine dikkat çekmiştir. 

Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Refet Gürkaynak ile birlikte bir yayına katılan Acemoğlu ülke ekonomisinin sistemik kriz riskine vurgu yapmıştır. Türk ekonomisindeki sorunları yabancı yatırımcıların gelmemesi ile açıklanamayacağını dile getiren Acemoğlu, üretkenliğe dayalı bir ekonomi anlayışının egemen olmasını kamuoyu ile paylaşmıştır. Eski Devlet Bakanı İsmail Özdağlar’ın kızı olan Asuman Özdağlar ile evli olan Acemoğlu’nun iki çocuğu bulunmaktadır ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki görevini sürdürmektedir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler