Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaTurizmTürkistan’a Olan İlgi Gün Geçtikçe Artıyor

Türkistan’a Olan İlgi Gün Geçtikçe Artıyor

Kazakistan’ın Türkistan kenti, son zamanlarda turistler tarafından oldukça rağbet görüyor.


Kenti ziyaret eden turist sayısındaki artış oldukça dikkat çekici. Yıl içerisinde yaklaşık 1 milyon kişiyi konuk eden Türkistan kenti, bu sayıyı daha da yukarı çekmek için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Hoca Ahmet Yesevi tarafından ün kazanan Türkistan kenti, Hoca Ahmet Yesevi’nin doğduğu ve yaşadığı kent olarak tanınıyor. UNESCO Dünya Mirası listesine alınan ve 14. yüzyılda Emir Timur tarafından inşa ettirilen Yesevi Türbesi’ ne sahip olan kent, kültür turizmi açısından oldukça önemli bir merkez olarak biliniyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in haziran ayında Türkistan’ı eyalet merkezi olarak ilan etmişti. Açıklama sonrasında yatırımcılar bölgeye yoğun bir ilgi gösterdi.

Hoca Ahmet Yesevi Müzesi, Türk Dünyası müzesi, Kazak Hanlığı Müzesi gibi kültürel tesislerin yanı sıra 5 yıldızlı oteller, eğlence merkezleri, spor salonları ve diğer sosyal ve kültürel tesisler ise bu yatırımlar arasında en dikkat çekici projeler olarak dikkatleri çekiyor.

Kente bir de havalimanı yapılması öngörülüyor.

Kente son teknoloji ürünleri ile birlikte yeni bir çehre kazandırmak isteyen yatırımcılar, yüksek miktarlı yatırımlar için birbirleriyle kıyasıya mücadele içerisinde. Türk şirketleri ve yerel firmalar, şuan için kente yatırım amacıyla yaklaşık 100 milyon dolar kadar bir miktarı gözden çıkarmış durumda.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler