Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaTurizmAsırlardır Yanan Olimpos Ateşi "Yanartaş"

Asırlardır Yanan Olimpos Ateşi “Yanartaş”

Antalya’nın 80 km güneybatısında Çıralı kasabasında bulunan Yanartaş’ın yaklaşık 2500 yıldır yandığı tahmin ediliyor.


Ateşin yüzyıllardır yanmasına sebep olan şey metan gazı. Günümüzde turistler ve bu bölgeyi gezmeye gelenler ateşte çay demliyor, fotoğraf çekiyor. Daha önceleri denizciler denizden görebildiklerini söyledikleri Yanartaş’ın alevleri günümüzde daha az. Alevler yanıcı maddeler olan metan ve hidrojenin emisyonları ile besleniyor.

Yanartaş, Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Çıralı kasabasında Olympos-Beydağları Sahil Milli Parkı içerisinde Çıralı plajına 1 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Adını ise Yunan mitolojisinde ateş saçan yaratık “Chimera”dan alan Yanartaş’a merdivenler ve patikalar yardımıyla ulaşılıyor.

Yanartaş ile ilgili bir efsane anlatılmaktadır. Efsaneye göre, “Kimera isimli aslan, keçi ve yılan karışımı olan üç başlı canavarın soludukça ağzından ateşler çıkmaktadır. Dönemin Likya Kralı genç Bellophontes’i canavarı öldürmesi için gönderir ve genç kanatlı atı Pegasos ile birlikte bu görevde başarılı olur. Kimera saldırıya geçmek için havalandığında Bellophontes mızrağını canavara saplar ve onu yerin yedi kat altına gömer. Kimera günümüze kadar da buradan ateş çıkarmaya devam eder.”

Asırlardır durmaksızın yanan Yanartaş’a “Olimpos’un Ateşi” de denilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler