Perşembe, Şubat 22, 2024
Ana SayfaSağlıkYüzyılın Beyin Cerrahı: Prof. Dr. Gazi Yaşargil

Yüzyılın Beyin Cerrahı: Prof. Dr. Gazi Yaşargil

Ünü Türkiye’yi aşmış bilim insanlarımızdan birisi olan Prof. Dr. Gazi Yaşargil, Amerikan Beyin Cerrahları Birliği tarafından “yüzyılın beyin cerrahı” seçilmiştir. Nöroşirurji uzmanı olan Yaşargil bu alanda mikro cerrahinin kullanılabileceğini ispatlamıştır. Bu çalışmalarıyla nöroşirurji sahasında asrın en büyük gelişmelerini ortaya koymuş, beyin tümörü ve epilepsi tedavisinde özgün tedaviler geliştirmiştir. Ayrıca mikroskobun beyin ameliyatlarında kullanımı gibi tıbbi bir devrime de imza atmıştır. İlerlemiş yaşına rağmen eğitim maksatlı ameliyatlara katılmayı sürdürmüş olan Yaşargil, genç Türk cerrahlarının ufkunu açmaktan geri durmamıştır. Beyinde yer alan anevrizma ile ilgili ilk tıbbi müdahalenin de öncüsü olan Yaşargil, zindeliğin düzenli yaşam tarzına bağlı olduğunu da dile getirmiştir.


Gazi Yaşargil kimdir

1925 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde dünyaya gelen Prof. Dr. Gazi Yaşargil’in babası Lice kaymakamı olup Ankara – Beypazarı’na ilk yerleşen Kayhan aşiretine mensuptur. Kardeşlerinden Erdem Yaşargil de cerrahi profesörü, diğer kardeşi Günay Yaşargil de nörofizyoloji profesörüdür. İlk ve ortaokulu Ankara’da tamamlanan Yaşargil, Ankara Üniversitesi’ne girmiş, 1944’te Almanya’da tıp eğitimi almıştır. 2’nci Dünya Savaşı nedeniyle İsviçre’ye geçmiş olan tıp insanımız, nöropsikiyatri, genel cerrahi ve dahiliye bölümlerinde asistanlık yapmıştır. 1965-1967 yılları arasında ABD’nin Burlington şehrindeki Vermont Üniversitesi Nöroşirurji bölümünde “mikrovasküler cerrahi” çalışmalarında bulunmuştur. 1967 yılında Zürih Beyin Cerrahisi kliniğinde sisternal açılım ve mikroteknik tekniğini omurilik ve beyin cerrahisinde kullanmıştır. Bu tıp alanında yeni bir çığır açtığı şeklinde yorumlanmıştır.


Gazi Yaşargil’in tıp alanına kazandırdıkları

Aynı yıl mikrocerrahi ve mikroskop yardımıyla ilk beyin cerrahi bypass operasyonunu gerçekleştirmiş olan Prof. Yaşargil, cerrahi ekipmanların yetersizliğinden hareketle;

• Yüzer mikroskop

• Anjiyografi

gibi kıymetli katkılarda bulunmuştur. Bu, anevrizma tedavisi konusunda bir devrim niteliğinde idi. Profesörlük unvanını 1973’te alan Yaşargil, 1992’de klinik şefliği yaptıktan sonra ertesi yıl emekliye ayrılmıştır. Öğretim üyeliği hayatı boyunca deneyimlerini 3 bin öğrenciye aktarma şansı yakalayan Yaşargil, tıp dünyasında;

• Otomatik Leyla Ekartörü

• Yaşargil Anevrizma Klipleri

gibi yeniliklere de imza atmıştır. 


Prof. Dr. Gazi Yaşargil Kendisi ile yapılan bir röportajında devamlı çalışmaya işaret ederek bunun beyni açık tutmadaki önemine vurgu yapmıştır. Sabah 6 civarında kalktığını ve gece 11 gibi uyuduğunu, sigara ve içki kullanmadığını ve sabah kahvaltısını iyi yaptığını dile getiren Prof. Yaşargil, İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in “sofradan yarı aç – yarı tok kalkın” tavsiyesini yerine getirdiğini ve bunun insan sağlığı açısından son derece yararlı olduğunu söylemiştir. Pek çok ulusal ve uluslararası ödüle layık görülen Yaşargil, Ordinaryüs Profesör unvanıyla iki defa TBMM Onur Ödülü almıştır. Profesör Yaşargil, aynı zamanda dünya tıp tarihine geçen 50 hekimden birisi olma unvanına da sahip olup özel bir üniversite hastanesinde beyin ve sinir cerrahisi bölümü kadrosunda yer almaktadır. 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler