Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaTarihYıldırım Beyazıt ve Timur Neden Savaştı?

Yıldırım Beyazıt ve Timur Neden Savaştı?

Dünyanın en büyük ve en güçlü iki Müslüman ve Türk hükümdarı Ankara’nın Çubuk ovasında karşılaştığında tarihler 28 Temmuz 1402‘yi gösteriyordu. Bir yanda son haçlı ordusunu perişan etmiş, Avrupa’yı korkutan ve titreten Osmanlı Sultanı Yıldırım Beyazıt, diğer yanda savaş meydanlarında yenilgi yüzü görmemiş Asya Fatihi Timur İmparatorluğunun kurucusu Timur vardı. 


İki hükümdar otağlarında sabah namazını kılıp zafer için Allah’a dua etti. Ardından da iki büyük ordu çok çetin bir savaşa tutuştu. Yıldırım Beyazıt yüzü Avrupa’ya dönmüş Timur ise yönünü doğuya çevirmiş ve Çin’i fethetmenin planlarını yaparken O dönemin iki süper gücü olan bu devletleri karşı karşıya getiren sebep neydi? Yıldırım Beyazıt ve Timur’un savaşmalarının nedeni ne idi?

Yıldırım ve Timur savaşacaklarına güç birliği yapıp sulh içinde yaşasalar belki de Türk ve İslam tarihi daha farklı yazılabilirdi. 

Osmanlı Devleti bir asır içinde Anadolu ve Balkanları hakimiyeti altına almıştı. Yıldırım Beyazıt 1396 yılında haçlı ordusunu Niğbolu’da bozguna uğratmış, Avrupa’yı Türk yurdu yapmaya başlamıştı. İstanbul’un fethi ve dahası Osmanlı ordularının Roma’ya kadar girmesi an meselesiydi. Bölünmüş Avrupa’nın Osmanlıya karşı koyacak gücü yoktu. Avrupa krallarının Beyazıt’ı durduracak bir mucizeye ihtiyaçları vardı. O mucize Asya’dan geldi.

Timur, küçük bir oymak beyinin oğlu olarak dünyaya gelmişti. Bir savaşta bacağından yaralanınca aksak lakabını almıştı. Çağatay Emiri Timur, Asya’daki Türk ve Moğolları etrafında toplamış, Orta Asya, Rusya’nın güneyi, Horasan, Azerbaycan, Hindistan, Gürcistan, Irak, Suriye ve İran’ı kapsayan topraklarda büyük bir imparatorluk kurmuştu. 

İki hükümdarın da Cihan hakimiyeti ideali bulunuyordu. Topraklarının genişlemesi nedeniyle sınır komşusu haline gelen iki imparatorluk arasında, Timur’un Sivas Kalesini ele geçirmesi ve Anadolu topraklarına saldırılar düzenlemesi nedeniyle ihtilaf oluştu.

Ankara Savaşı neden yaşandı?

         
Timur’un elinden kaçmayı başaran iki ezeli düşmanı Bağdatlı Sultan Ahmet Celayir ve asi Türkmen reisi Kara Yusuf‘un Osmanlı topraklarında olduğunu öğrenince bu kişileri Beyazıt’tan istedi. Timur, elçiler karşılıklı gelip gittikten ve bu şekilde sonuç alamayacağını anladıktan sonra Beyazıt’a oldukça sert bir mektup yazdı. 

Bu sert ve tehdit içeren mektup sert bir cevapla karşılık buldu. Timur’un Beyazıt’tan kendisine hizmet etmesini ve özür dilemesini istemesi bardağı taşıyan son damla oldu ve Çubuk Ovası’nda Emir Timur ve Sultan Bayezid’in orduları karşı karşıya geldi. 28 Temmuz 1402 yılında gerçekleşen, Timur İmparatorluğunun kazandığı bu savaş Osmanlı İmparatoru Beyazıt’ın esir düşmesi ile sonuçlanmıştır.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler