Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaKültürYedi Güzel Adamdan Biri: Cahit Zarifoğlu

Yedi Güzel Adamdan Biri: Cahit Zarifoğlu

Cahit Zarifoğlu Kimdir?

1 Temmuz 1940 yılında Ankara’da doğan Cahit Zarifoğlu’nun çocukluğu Kahramanmaraş’ta geçmiştir. Edebi hayatına lise yıllarında yazdığı şiir ve kompozisyonlarla başlamıştır. Öğrenciliği sırasında Diriliş Dergisinde çeşitli şiirleri yayımlanmıştır. Rasim Özdenören, Şair Erdem Bayazıt, Şair Alaaddin Özdenören gibi önemli isimlerle aynı sıraları paylaşmıştır.


Eğitim hayatında aksaklıklar yaşayan Zarifoğlu, yaşadığı dönemi “Vazgeçmediğim, değişmeyen, istikrarlı bir yönüm vardı, o da şairliğim ve yazarlığımdı” sözleriyle ifade etmiştir.

Zarifoğlu, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Mehmet Akif İnan, Rasim Özdenören, Erdem Bayazıt ve Alaaddin Özdenören’i “Yedi Güzel Adam” şiirinde anlatmış ve bu grup artık Yedi Güzel Adam olarak anılır olmuştur.

Kurucularından biri olduğu Diriliş Dergisinde hikayeleri, senaryoları, günlükleri ve “Okuyuculara” adını verdiği sohbetleri yayımlanmıştır.

Mavera Dergisini çıkarttığı süreçte TRT Genel Müdürlüğünde mütercim sekreter olarak görev yapmıştır.

“Burası dünya! Ne çok kıymetlendirdik,

Oysa bir tarla idi; ekip biçip gidecektik.” diyen Zarifoğlu 7 Haziran 1987 yılında vefat etmiştir.

Ölümünün 31’inci Yılında Cahit Zarifoğlu TRT Radyosunda Anılacak

Türk edebiyatının önemli ismi yazar ve şair Cahit Zarifoğlu, ölümünün 31’inci yıl dönümünde uzun yıllar görev yaptığı TRT Radyosunda anılacak.


Zarifoğlu’nun bugüne kadar yayınlanmış radyo oyunları vefat yıl dönümü vesilesiyle yeniden hayat bulacak aynı zamanda “Yaşamak” isimli kitabının kayıtlarına vefat tarihi olan 7 Haziran’da başlanacak.

“İnsan da dahil eşyaya duyulan sevgi kelimeyledir. Onunla başlar, “birden sevdim” deriz, ya da “çok seviyor” deriz, bakın kelimesiz anlayamıyoruz bu sevgiyi. Ve bu sevgi, kelimeleri hangi tertip içinde kullanırsak kullanalım, yüksekliği kelimenin yüksekliği kadardır. Ve “ sevgi öldü”, “ artık sevmiyor” dediğimizde, sevgi kelimeyle çeker gider.” (Yaşamak)

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler