Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaKültürVefatının 15. Yılında Modern Bir Anadolu Ozanı: Cem Karaca

Vefatının 15. Yılında Modern Bir Anadolu Ozanı: Cem Karaca

Azeri bir baba ile Ermeni bir annenin evladı olarak 1945 yılında dünyaya gelen ve 8 Şubat 2004’te aramızdan ayrılan Cem Karaca Anadolu rock müziğinin öncülerindendir. Besteci, sinema oyuncusu ve tiyatro geçmişi de olan sanatçının müziğe olan kabiliyeti ilk olarak annesi Toto Karaca tarafından farkedilmiştir. 


Dönemin ünlü sanatçısı İlham Gencer’in de büyük destek sağladığı Karaca’nın ilk müzik grubu 1963 yılında birlikte çalıştığı Dinamikler’dir. Cem Karaca Türk ozanlarından Aşık Mahzuni Şerif ile askerdeyken tanıştı ve daha önce “ilkel” olarak gördüğü Anadolu ezgilerini kendi duygularını katarak söylemeye karar verdi.

Apaşlar ve Kardaşlar Grubu

Cem Karaca, askerlik sonrası Apaşlar grubu ile tanıştı. Grup, Karaca ile birlikte daha önce çaldığı Batı müziği yerine yönünü doğuya çevirdi. Grup, 1967 yılında yapılan Altın Mikrofon yarışmasında ikinci olsa da, bazı kaynaklarda seslendirdikleri şarkının birinci seçilenden daha fazla ilgi çektiği belirtiliyor. Karaca, yurt dışına açılmak üzere Resimdeki Gözyaşları’nın yanı sıra Emrah adlı parçaların İngilizce versiyonu olan bir 45’lik çıkardı.

Apaşlar grubu dağılınca Kardaşlar grubunu kuran Cem Karaca, grupla birlikte gideceği Almanya konseri salgın hastalık nedeniyle iptal edilince tek başına Köln’ün yolunu tuttu. Burada Anadolu türküleri ve kendi bestelerini kaydederek 4 adet 45’lik çıkardı. 

1970’te Kardaşlar grubu ile birlikte “Dadaloğlu” adlı hit şarkıyı besteledi. Siyasi açıdan çalkantılı bir dönem olan 1971 yılında verdikleri bir konserde patlayan 3 bomba nedeniyle 30 kişi yaralandı. Dönemin ünlü magazin dergisi Hey Dergisi Cem Karaca’yı “1971 Yılının En İyi Erkek Şarkıcısı” seçti.

Moğollar Grubu ve 1980 Darbesi Dönemi

Moğollar grubuna geçen Cem Karaca 1974 yılında bestelediği “Namus Belası” şarkısıyla şöhreti yakaladı. Türk müziğinde önemli bir yeri olan ve Moğollar’ın önemli bir üyesi olan Cahit Berkay’ın Fransa’da müzik yapma kararı sonrasında Karaca, gruptan ayrılarak Dervişan grubunu kurdu. 

Namus Belası’ndan sonra en çok bilinen şarkısı olan Tamirci Çırağı’nı 1975’te çıkaran Karaca, aynı yıl Filistin Kurtuluş Örgütü için Mutlaka Yavrum/Kavga 45’liğini çıkardı. 1979’da Londra’nın ünlü Rainbow Arena’sında konser verdi ve Almanya’da solo çalışmalarda bulundu. 

1980 darbesinden sonra yurda çağrılan sanatçılar arasında bulunan Cem Karaca, bu talebe zamanında yanıt vermemesi üzerine Türk vatandaşlığından çıkarıldı. 1987 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın da desteği ile yurda dönerek tekrar Türk vatandaşı oldu ve TRT’deki yayın yasağı kalktı.


Karaca’nın Son Eserleri ve Vefatı

Cem Karaca, sözlerini kendisi, bestesini Cahit Berkay’ın yaptığı Kahya Yahya şarkısıyla Altın Güvercin ödülü kazandı. Dönemin en önemli müzik sanatçılar tarafından UNICEF için seslendirilen ve Sev Dünyayı adını taşıyan şarkının sözlerine imza attı ve koroya katıldı. 

Annesini kaybettiği 1992 yılında “Islak Islak” ve “Rap Diye Rap Rap” adlı ünlü şarkılarını yazdı. 1995’te Bosna Hersek’e giderek savaş sonrası zor dönemlerden geçen Bosna halkına destek sağladı. 1999’da “Bindik Bir Alamete” albümünü çıkardı. 

2000 yılında kendisinin de rol aldığı Kahpe Bizans film müziklerinden bazılarını seslendirdi. Ardından Barış Manço’nun yaşamını yitirmesi ile birlikte vokalisti olmayan Kurtalan Ekspres ile 2001 yılından itibaren birlikte çalışmaya başladı. Vefatından 10 gün önce Mahsun Kırmızıgül ile birlikte kaydettiği “Hayat Ne Garip” şarkısı son eseridir.

2004 yılında solunum ve kalp yetmezliği sonucu 59 yaşında hayata gözlerini yuman Cem Karaca Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilmiştir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler