Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaKültürVav Harfinin Anlamı ve Sırları

Vav Harfinin Anlamı ve Sırları

Bu içeriğimizde vav harfinin anlamı, vav harfinin sırları, vav harfinin tılsımı ve özellikleri gibi konuları ele alacağız.

Vav harfi üzerine çok fazla şey söylenebilir. Kimine göre edep anlamına gelir, kimine göre insanın secde ederken aldığı tam teslimiyet halidir vav harfi. Yaratıcıya kul olmayı simgeler. 

Vav harfinin anlamları nelerdir? 

İbn-i Arabi Vav harfi için:

“Vav seçkinlerin seçkinlerinde belirginleşip ortaya çıkar. Yolun sonu ona aittir.” demiştir.

İbrani alfabesinin altıncı, Arap alfabesinin 27. harfi olan Vav harfi hat ve ebru sanatlarında vazgeçilmez bir öğedir. İki cümleyi birbirine bağlayan ve bağlacının da çıkış noktasıdır. Öte yandan İngilizce zafer anlamına gelen “Victory” kelimesinin ilk harfi olan V, zafer işareti olarak bütün dünyada kullanılmaktadır. 

Anne karnındaki çocuğun aldığı şekli simgelemesi yönüyle de bilinen bu harf, vahdetin yani tekliğin ve Allah’ın Vahid isminin sembolü olarak da tasavvuf dünyasında kendine yer edinmiştir. Kimilerine göre kutsal kabul edilen, ebced hesabına göre 6 rakamını temsil eden Vav harfinin imanın 6 şartını simgelediği söylenir.

Bursa Ulu Cami’deki Vav Harfi 


Ulu Cami’deki Vav harfinin anlamı 

Evliya Çelebi tarafından Bursa’nın Ayasofya’sı olarak tabir edilen Ulu Cami’nin duvarlarını süsleyen göz kamaştırıcı Vav harfleri ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir. Adeta bir hüsnü hat sergisi olan camide bulunan bir Vav harfinin altında Hızır (as)’ın namaz kıldığı rivayet edilmektedir. Ulu Cami’ye gelenlere yerli halk tarafından buradaki Vav harfi altında namaz kılmaları da öğütlenir. Zaman içerisinde bu nedenle harfin parçaları koparılmaya başlansa da alınan önlemlerle cam tablo içerisinde muhafaza edilmeye başlanmıştır.

Bursa’da çok bilinen bir rivayette Ulu Cami inşaatında çalışanlara somun ekmek dağıtan Somuncu Baba lakaplı Şeyh Hamid-i Veli adlı alim zat, bu sırada Hızır (as)’ı görür ve her gün Ulu Cami’ye gelerek namaz kılmazsa herkese onun Hızır (as) olduğunu söyleyeceğini dile getirir. Hangi vakit namaz kılacağının kendisine kalması şartıyla Hz. Hızır (as) bu teklifi kabul eder.

Vav ile İlgili Bir Hikaye: Hafız Osman’ın vav çizimi


Hafız Osman 
adlı ünlü hat sanatı ustası fırtınalı bir günde kayığa binerek ikamet ettiği Üsküdar’dan Beşiktaş’a geçmek ister. Kesesini evde unutan Hafız Osman, ücreti isteyen kayıkçıya çizdiği bir Vav harfini sahaflara götürerek parasını tahsil edebileceği yönünde bir teklifte bulunur. İstemeye istemeye teklifi kabul eden kayıkçının yolu sahaflara düşer ve çizimi bir sahafa gösterir. 

İşinin erbabı olan sahaf çizimin bir Hafız Osman sanatı olduğunu anlar. Açık artırmayla hatırı sayılır bir fiyata satar. Bir haftalık kazancının üstünde bir parayla sevinci katlanır. Tekrar karşıya geçmesi icap eden Hafız Osman, aynı kayıkçıya denk gelir. Ücreti uzatsa da kayıkçı bunu reddeder ve bir çizim daha yapmasını ister. Hafız Osman ise karşılık olarak “O ‘Vav’ her zaman yazılmaz, dua et de diğer sefere yine kesemi evde unutayım” der.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler