Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaTarihUçan Türkler: Hezarfen Ahmed Çelebi ve Lagari Hasan Çelebi

Uçan Türkler: Hezarfen Ahmed Çelebi ve Lagari Hasan Çelebi

Büyük Türk seyyahı Evliya Çelebi, Sultan IV. Murad zamanında geçen ve havacılık tarihi bakımından son derece önem taşıyan iki olayı nakleder.


Havacılık tarihini etkileyen bu olaylardan ilki Hezarfen Ahmed Çelebi’nin Galata Kulesinden kartal kanatlarıyla uçup Üsküdar meydanına inmesi, diğeri ise Lagari Hasan Çelebinin bir füzeyle kendini gökyüzüne fırlatması olaylarıdır. Yüzyıllar önce İsmail Cevheri’nin yaptığı denemeden sonra dünya tarihinde uçma şerefini bu iki isim elde etmiştir.

Hazerfan Ahmet Çelebi ve Lagari Hasan Çelebi’nin uçuş denemeleri

Hezarfen Ahmed Çelebi, çeşitli ilimlerde geniş bilgi sahibi bir kişiydi. İnsanların da kuşlar gibi uçabileceklerini düşündü ve bu konu üzerinde çalışmalara başladı. Hazırladığı kanatları vücuduna takarak Okmeydanı’nda uçmayı tecrübe etmek için çalışmalara başladı ve olumlu sonuçlar aldı.

Hezarfen Ahmed Çelebi’nin bir gün Galata Kulesinden atlayıp uçarak boğazı geçeceği duyulunca, İstanbul’da büyük bir heyecan vuku buldu. Binlerce insan yollara dökülmüş bu tarihi ana şahitlik etmek için bekliyordu. Sultan Murad da Sinanpaşa Köşkü’ne yerleşmiş, merakla beklemeye koyulmuştu. Galata Kulesi’nden süzüldüğü görülen Hezarfen, koca kartal kanatlarını çırpa çırpa boğazın üzerinden geçti ve Üsküdar’ın Doğancılar meydanında yere indi.

PTT Genel Müdürlüğü, 1950 yılında İstanbul’da toplanan Uluslararası Sivil Havacılık Kongresi dolayısıyla üç hatıra pulu çıkarmış ve bunlardan birinin üzerinde Hezarfen Ahmed Çelebi’nin uçuş sahnesi canlandırılmıştır.


IV. Murad zamanında uçan diğer bir Türk, Lagari Hasan Çelebi’dir. Hasan Çelebi tarihe, dünyadaki ilk roketi yapan kişi olarak geçmiştir.


Evliya Çelebi’nin aktardığına göre, Lâgari Hasan Çelebi ve yardımcıları, bir gece Sarayburnu’na geldiler. Hasan Çelebi yedi kollu fişeğe bindi ve çırakları barudu ateşlediler. Hasan Çelebi göğe fırlarken, “Padişahım seni Allah’a ısmarladım. Ben İsa peygamber ile konuşmaya gidiyorum.” dedi. Karanlık gökyüzünde kayboldu. Padişah ve yanındakiler onu merakla beklese de geri dönmediğini görüp ümitsizlik içinde saraya geri döndüler. Halbuki Hasan Çelebi, fişeklerdeki barut bitince, kartal kanatlarını açmış biraz ilerde karaya inmişti. Daha sonra saraya gelerek “Padişahım İsa peygamber sana selam gönderdi” diye şaka yaptı. IV. Murad ona bir kese altınla birlikte 70 akçelik sipahilik verdi. Daha sonra Kırım’a giden Hasan Çelebi, orada vefat etti.

İlgili İçerik: 11. Yüzyılda Gökyüzüne Kanat Açmış Bir Çılgın Türk: İlk Hava Şehidi İsmail Cevheri

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler