Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaTurizmTürkiye’nin En Uzun ve En Sıra Dışı Yürüyüş Yolu

Türkiye’nin En Uzun ve En Sıra Dışı Yürüyüş Yolu

Dünyanın en uzun ve en iyi yürüyüş yollarından biri olarak kabul edilen 540 kilometre uzunluğundaki Likya Yolu, eşsiz manzarası doğal güzellikleri, yol güzergahı üzerindeki antik kentleri ile ziyaretçilerine unutulmaz bir yolculuk yaşatıyor.

540 kilometre uzunluğundaki Likya Yolu, Muğla’nın Fethiye ilçesinden başlayıp Antalya’ya kadar uzanır. 1992 yılında Teke yarımadasındaki patikaların işaretlenip haritalanması ile oluşturulan bu tarihi yol 1999 yılında turizme açılmıştır.

Akdeniz’in doğal güzellikleri ve Antik Likya döneminin gizemi geçmişini gözlemleyebileceğiniz yolculuk boyunca hayatınızın en güzel deneyimlerinden birini yaşayabilirsiniz.

Ölüdeniz manzarası ile başlayan tarihi yol, ünlü Kelebekler Vadisi, Kabak, Cennet ve Korsan koyları ile devam ediyor. Daha sonra Seydikemer ilçesinde bulunan, Likya bölgesinin dini başkenti olarak kabul edilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Letoon Antik Kentine ulaşılıyor.

                                                                                                       Letoon Antik Kenti

Letoon Antik Kenti’nde 2 saat sonra “acıların şehri” olarak bilinen Kaş ilçesi sınırlarında yer alan Xanthos Antik Kentine varılıyor. Xanthos Antik Kenti Hıristiyanlık öncesi ve sonrası mimari eserleri ile dikkat çeken bir noktXanthos Antik Kenti

Yürüyüş rotası boyunca gezginler Sdyma, Pyndai, Phellos, Apelia, Theimussa, İdyros, Antiphellos, Apollonia, Simena binlerce yıl önce kurulmuş antik şehirleri gezerek Likya’nın başkenti Patara’ya ulaşıyor.

                                                                                                                             Patara Meclis Binası            Patara, Helenistlik dönemde inşa edilen Meclis Binası, günümüze kadar ulaşan tiyatrosu ve caddeleri ile antik dönemin bütün ihtişamını yansıtıyor.

Patara’dan sonra tarihte Habessos diye bilinen Kaş’a ulaşılıyor. Kaş’tan sonra Demre’de bulunan Noel Baba’nın ( Aziz Nikolas) yaşadığı Myra Antik Kenti’ne ulaşılıyor. Myra Antik Kenti’nde 11 bin 500 kişilik antik tiyatro ve kaya mezarları bulunuyor.

Myra’dan yola çıkan gezginler Olympos’a ulaşıyor. Gezginler Olympos, Helenistik, Roma ve Bizans döneminden kalma tarihi kalıntıları görme imkanı buluyor.

Olympos’un ardından Fethiye’den başlayan ve yaklaşık bir ay süren yolculuk Antalya’da sona eriyor.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler