Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaKültürTürk Şiirinin Özgün Şairi: Özdemir Asaf

Türk Şiirinin Özgün Şairi: Özdemir Asaf

Bugün Cumhuriyet dönemi Türk Şairlerinden Özdemir Asaf’ın aramızdan ayrılışının 38. yılı. Özgün şiir tarzının yanında naif kişiliğiyle de bilinen usta sanatçı, 28 Ocak 1981 yılında hayata gözlerini yumdu.

Özdemir Asaf Kimdir?

Özdemir Asaf 11 Haziran 1923 tarihinde Ankara’da doğdu. Gerçek adı Halit Özdemir Arun‘dur. Orta öğrenimine Galatasaray Lisesi’nde başlayan şair eğitiminin kalan kısmını Kabataş Erkek Lisesi’nde tamamladı. 

Lise eğitimini tamamlayan şair, İstanbul Üniversitesi’nde hukuk eğitimi almaya başladı. Hukuk eğitimine devam ederken Sabahat Selma Tezakın’la evlendi. Fakültede geçen 2 yılın ardından hukuk eğitimini bırakıp iktisat eğitimi almaya başladı. Ancak 3 yıllık iktisat eğitiminden sonra bu bölümü de bırakarak gazetecilik okumaya başladı. Usta şair geçen bir yılın ardından gazetecilik eğitimini de tamamlamadan fakülteden ayrıldı. 

Hayatını bir müddet sigortacılık yaparak sürdüren Özdemir Asaf 1948 yılında askere gitti. Askerlik dönüşünde Tanin ve  Zaman gazetelerinde çevirmen olarak çalışmaya başladı. Usta Şair 1961 yılında evliliğini sonlandırıp bir yıl sonra Yıldız Moran’la ikinci evliliğini yaptı. Yıldız Moran’la yaptığı evlilikten Etkin, Gün ve Olgun adında 3 oğulları dünyaya geldi.

Özdemir Asaf, “Servet-i Fünun” dergisinde çıkan ilk yazısının ardından birçok dergi ve gazetenin sanat sayfaları için yazdı. 


1951 yılında Sanat Basımevi’ni kurarak matbaacılığa başlayan şair, 1955 yılında Yuvarlak Masa Yayınlarını kurarak bir çok şiir kitabını bu dönemde yayımladı.

Ünü yıllar geçtikçe yayılan Özdemir Asaf, 1959 yılında Belçika Milletlerarası Şiir Bienali’ne, 1966 yılında Yugoslavya’da Şiir Kongresi’ne ve daha pek çok uluslararası organizasyona davet aldı.

Özdemir Asaf’ın Şiir Dili

Özdemir Asaf şiirlerinde özgün bir dil kullanarak farklı bir biçim anlayışı benimsemiş, taşlama ve ironi unsurlarını şiirlerinde sık sık kullananmıştır. Genellikle dörtlük ve ikilik şeklinde yazan Asaf, hayatının son döneminde dize sayılarını iyice azaltarak derin birikimi ve zekasını yansıtan şiirler yazmaya başladı. 

Özdemir Asaf, özgün şiirlerinin yanısıra naif kişiliğiyle de tanınıyordu. Şairin kişiliğini çok iyi yansıtan bir olay vardır. Özdemir Asaf bir gün taksiye biner. Şöför de tıpkı Asaf gibi peltektir. Şöför Asaf’a dönerek: “neveye abi” der. Şair Karaköy’e gidecek olmasına rağmen “Kavaköy” deyince şöför kendisiyle dalga geçtiğini düşünmesin diyerek içinde hiç “r” harfi geçmeyen “Eminönü” der. Taksi Eminönü’ne geldiğinde Asaf iner ve kalan yolu yürüyerek devam eder.

1979 yılında akciğer rahatsızlığı yaşayan Özdemir Asaf, Vakıf Gureba Hastanesi’nde tedavi görmeye başladı. Sonrasında beyninde tümör tespit edilen Özdemir Asaf, 28 Ocak 1981 yılında henüz 58 yaşında hayata veda etti. Cenazesi Aşiyan Mezarlığı’na defnedildi.

Özdemir Asaf’ın Şiir Kitapları

Dünya Kaçtı Gözüme (1955)

Sen Sen Sen (1956)

Bir Kapı Önünde (1957)

Yuvarlağın Köşeleri (1961)

Yumuşaklıklar Değil (1967)

Nasılsın (1970)

Çiçekleri Yemeyin (1975)

Yalnızlık Paylaşılmaz (1978)

Benden Sonra Mutluluk (1983)

Lavinya

Sana gitme demeyeceğim.

Üşüyorsun ceketimi al.

Günün en güzel saatleri bunlar.

Yanımda kal.

Sana gitme demeyeceğim.

Gene de sen bilirsin.

Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim,

İncinirsin.

Sana gitme demeyeceğim,

Ama gitme, Lavinia.

Adını gizleyeceğim

Sen de bilme, Lavinia.

Çizik

Geleceğim, bekle dedi, gitti..

Ben beklemedim, o da gelmedi.

Ölüm gibi bir şey oldu..

Ama kimse ölmedi.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler