Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaTarihTürk Kimdir? Tarih Bizi Çağırıyor!

Türk Kimdir? Tarih Bizi Çağırıyor!

Türk Kimdir, Türk Tarihi Nereye Kadar Dayanıyor, Türk Adı Nereden Geliyor?

Türk Kimdir?” başlığı ile yeni bir yazı serisine başlamayı planladım. Bu konu başlığı ile başlayıp, birbirini takip eden ve birbiriyle bağlantılı olan birçok sosyo-kültürel, tarihi ve siyasal konuyu bir yazı serisi şeklinde yayınlamayı düşünüyorum. Umarım yararlı olacaktır. Sözü fazla uzatmadan konuya giriş yapalım…


Türk Milleti’nin tarihi neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Türk Milleti tarih sahnesinde o kadar derin izler bırakmıştır ki kimileri “Tarih, Türkler ile başlar.” şeklinde söylemiştir. Türklerin binlerce yıldır tarih sahnesinde oluşu birçok bilim insanının dikkatini çekmiş ve Türk kelimesinin kökeni üzerine araştırmalarda bulunmuşlardır. Türk kelimesinin kaynağı üzerine birçok farklı açıklamalar yapılmıştır. Kimi uzmanlara göre, Türk adı ilk defa M.Ö. 13-14 yüzyıllarda “Tik, Türk veya Tikler” şeklinde ortya çıkmıştır. Kimilerine göre ise Türk ismi daha eskiye dayanmaktadır.

“Türk” kelime manası olarak “töreye bağlı insan” anlamına gelmektedir. Buradaki töreden kasıt devlet hukukudur. Yani, Türk; “devletine ve devlet hukukuna bağlı insan” anlamına gelmektedir. Yaratılış sistemi bakımından inceleme yapan bilim insanları ise Türk kelimesinin “türemek, çoğalmak” anlamına geldiğini iddia etmişlerdir.

Türk kelimesi; Çince’de “Batıdan gelen” anlamındaki “T’kueTu-ku” olarak ifade edilmiştir. Türklerle ilgili olan birçok kullanım ve isimlendirme ile ilgili bilgiler Çin kaynaklarında geçmektedir. Bu kullanım zaman içerisinde Çinlilerden, Hintlilere, Araplara ve Bizanslılara ve en nihayetinde Avrupalılara geçer. Öncede dediğimiz gibi Türklere ilişkin en eski bilgiler Çin kaynaklarına dayanmaktadır. Çinli tarihçiler M.Ö. 2000-1000 yılları arasında ilk kez Türk hükümdarlardan ve onlarla giriştikleri mücadelelerden bahsetmektedirler.

Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tufan GÜNDÜZ hoca ise Türk kelimesinin ilk kullanım şeklinin yazıtlarda iki şekilde geçtiğini söylemektedir. Hocamıza göre yazıtlarda ilk kullanılan şekli “Türük” olarak kullanılmıştır. Yine aynı yazıtlarda “Türk” şeklinde de kullanımlarının olduğunu dile getirmektedir hocamız. Dil yapımıza göre kolaylığı açısından “Türk” olan şeklinin kullanımı yaygınlaşmıştır.

Türk adının tarih sahnesine çıkışı M.S. 6. yüzyılda kurulan Göktürk devleti ile olmuştur. Daha önce de dediğimiz gibi Orhun Kitabelerinde yer alan “Türk” adı daha çok “Türük” şeklinde gösterilmiştir. Siyasal olarak yani devlet bazında Türk kelimesini ilk kullanan, tarih sahnesine çıkaran Göktürk Devleti olmuştur. Türk adını resmileştiren diğer bir olay ise Çin İmparatoru M.S. 585 yılında, Göktürk Kağanı İşbara’ya gönderdiği mektupta “Büyük Türk Kağanı” şeklinde hitap etmiştir. Bu olay Türk adını siyasal manada resmileştiren ikinci bir olaydır.

Ünlü Alman Türkolog Albert Von Le Coq, Türk kelimesini açıklarken “güç, kuvvet” kelimelerini kullanmıştır. Ona göre Türk “güçlü, kuvvetli” olandır. Bu kullanım uzun zaman Avrupa’da kullanılmış ve kabul görmüştür. Türk denildiği zaman bu anlamlar akla gelmiştir. İran eski kaynaklarında ise Türk kelimesi “güzel insan” anlamlarında kullanılmıştır.

9. yüzyılda Kaşgarlı Mahmut, “Türk adının Türkler’e Tanrı tarafından verildiğini” söylemiştir. Anlam olarak ise “gençlik, kuvvet, kudret ve olgunluk” gibi manaları taşıdığını ifade etmiştir. En çok kabul gören anlamı ise güç-kuvvet olmuştur. Bu kullanım birçok tarihçi tarafından kabul gören bir kullanımdır.

Değerli okurum, tüm bu bilimsel araştırma ve bilgilendirmeden sonra Türk kelimesinin bir de duygusal yönünü düşünmek ister misiniz? Türk nedir sizce sayın okur? Ben bir Müslüman bir Türk evladı olarak hissettiklerimi söyleyeyim. Bence “Türk” Tufan Gündüz hocanın deyimiyle beklenilendir. Doğu Türkistan’da, Arakan’da, Bosna’da, Kafkasya’da, Balkanlar’da ve tüm Türkmeneli’nde beklenilendir. Mazlumun gözyaşının aktığı, canının alındığı tüm topraklarda beklenilendir. Zalimin karşısında dimdik durması, mazluma koruyucu olması beklenilendir. Bosna’nın bir dağ köyünde yaşayan yaşlı bir teyzenin beklediğidir Türk ve oraya gelen Türk askerine “geleceğinizi biliyordum” cümlesindeki samimiyettir, umuttur Türk. Bosna’nın Visoko şehrinde vefat etmeden önce vasiyetinde “Ben öldüğümde beni bir Türk defnetsin” diyen yaşlı amcanın beklediği umuttur Türk. Dünyanın dört bir tarafında ezilenin, hakkı yenilenin, soykırım yapılanın beklediği umut elidir Türk. Türk beklenilendir sayın okur. Tarih bizi çağırıyor. Dünyadaki tüm mazlumları sancağı altına almak, onları korumak belki de Türk’ün kaderidir. Türk beklenilendir, mazlumun beklediği umuttur Türk.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler