Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaTurizmTürk Hükümdar Tarafından Yaptırılan Petersburg Camii

Türk Hükümdar Tarafından Yaptırılan Petersburg Camii

Rusya‘nın kültür başkenti St. Petersburg’un güzelliğine güzellik katan Neva nehri kıyısında 1909 yılında dönemin Buhara Emiri olan Emir Sait Abdulehadhan tarafından yaptırılan Petersburg Cami (Mavi Cami), 1913 yılında Emir Sait Abdulehadhan’ın ölümünden üç sene sonra halka açılmıştır.

 
Semerkant, Buhara ve diğer Orta Asya şehirlerindeki cami ve medreseleri anımsatan cami, uzun minareleri ve gökyüzü gibi masmavi kubbesiyle şehrin hemen hemen her tarafından çıplak gözle görülebilmektedir. 

Orta Asya mimarisi baz alınarak yapılan camii, 2015 yılında 50 milyon ruble (1 milyon dolar) harcanarak yeniden restore edilmiştir. St. Petersburg’a seyahat eden ziyaretçilerin muhakkak görmesi gereken tarihi yerlerden birisidir.


Buhara Emiri Sait Abdulehadhan kimdir?

Buhara Emiri Sait Abdulehadhan, 31 Ekim 1885 yılında Buhara Emiri Emir Müzeffer’in vefatından sonra 4 Kasım 1885 tarihinde tahta çıkmıştır. 

Emir Sait seyahati çok sever ve her fırsatta farklı şehirlere seyahat ederdi. Moskova, Saint Petersburg, Kiev, Odessa, Dnipro, Bakü, Tiflis, Batum, Sivastopol, Bahçesaray ve birçok farklı şehirde bulunmuş olan Sait Abdulehadhan, her yıl tatilini Kafkasya, Kırım veya Yalta’da yapar geçirirdi.

Emir Sait döneminde Buhara’da işkence, idam ve ağır cezalar yasaklanmış, yeraltı kaynaklar aktif bir şekilde kullanılmış, ülkenin her tarafına demir yolu ve telefon hattı döşenmiştir. 1895 yılında Buhara’da polis faaliyete başlamış böylece askeri reformlar gerçekleştirilerek modern ordu kurulmaya çalışılmıştır.   

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler