Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaTarihTürk Dünyasının Bilge Başbuğu: Alparslan Türkeş

Türk Dünyasının Bilge Başbuğu: Alparslan Türkeş


Bir dava ve siyaset adamını tanımak ancak onun fikirlerini ve hedeflerini idrak etmekle mümkündür. Bu yüzden Alpaslan Türkeş’in yaşam serüvenine geçmeden önce, gençlik temsilcilerine yaptığı bir konuşmasında dile getirdiği şu sözleri anlamak, yaşamını Türk milletinin varlığına adayan Başbuğ’u anlamayı kolaylaştıracaktır. Alparslan Türkeş diyor ki:

“Gaye Türk Milletini, insanca usullerle, en kısa yoldan, kendi gücüyle ayakta durabilecek, kuvvetli, müreffeh, mutlu, hak ve şereflerine sahip bir millet hâline getirmek ve modern uygarlığın en ön safına geçirmektir.”

Alparslan Türkeş Kimdir? 

Alparslan Türkeş’in Mücadelelerle Geçen Hayatı


Türk milletinin siyasi birliğini tamamlama sürecinde ciddi emeği olan Alpaslan Türkeş, 25 Kasım 1917 Pazar günü öğlen ezanının lahuti sesi Kıbrıs camilerinden yankılanırken dünyaya gelmiştir. Baba tarafı aslen Kayseri Pınarbaşı’lı olan Türkeş’in büyük dedesi Kıbrıs’a göç etmeye karar vermiş ve bu sebeple Alparslan Türkeş’in babası Kıbrıs’ta dünyaya gelmiştir. 

Babasının adı Ahmet Hamdi annesinin adı Fatımatül Zehra’dır. İlk ve ora öğrenimlerini Kıbrıs’ta tamamlayan Türkeş, 1933 yılında Kuleli Askerî Lisesi’ne kaydoldu. Askeri liseyi bitirdikten sonra 1936 yılında Kara Harp Okuluna kaydını yaptırdı. Askeri eğitim ve öğretim sürecinin ardından önce Piyade Atış Okulu’na piyade asteğmen rütbesi ile ataması yapıldı. 1939’da teğmen rütbesine, 1942’de ise üsteğmen rütbesine yükselen Alpaslan Türkeş 1944 yılında aralarında Nihal Atsız’ın da bulunduğu 23 sanıklı bir davadan dolayı tutuklandı. 


Türk’ün vatanında, Türk’ün haklarını savunmak yasakmış gibi “Türkçü – Turancı Örgüt Kurmak” suçlamasıyla idamla yargılandı. Yargılama sonucu ceza alan Türkeş, Tophane Askeri Hapishanesinde 9 ay 10 gün kaldıktan sonra Askeri Yargıtay kararı ile tahliye edildi ve 1947 yılında davadan beraat ederek, yüksek yargı tarafından masumiyeti tescillendi.

Beraatının ardından ordudaki görevine dönen Alpaslan Türkeş; çeşitli rütbelerde eğitimler aldı ve yararlı hizmetler sunduktan sonra 1959 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı NATO Şube Müdürlüğü görevine getirildi. Türkeş, 27 Mayıs 1960’ta Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen darbenin bildirisini radyodan okumuş ve Milli Birlik Komitesi içinde yer almıştır. 


Türkeş; çok partili hayata geçtiği günden beri Türkiye Cumhuriyeti’nin yaşadığı müzmin sorunların çözümünün, uzun süreli askeri yönetim ile mümkün olduğunu düşünüyordu. Savunduğu bu fikir, 27 Mayıs darbesinden kısa bir süre sonra kendisinin Hindistan’a sürgün edilmesine sebep olacaktı. Milli Birlik Komitesi içinde yaşanan bu görüş ayrılıkları sonucu Komite Başkanı Orgeneral Cemal Gürsel tarafından Milli Birlik Komitesi lağvedilmiş ve Türkeş ile beraber 14 subay daha çeşitli ülkelere sürgüne gönderilmiştir.

Türkeş’e yaşatılan Hindistan Sürgünü iki açıdan önemlidir. İlki bu sürgünün Alpaslan Türkeş’e duyulan sevgiyi artırması ve taraftarlarının çoğalmasıdır. Nitekim 1963 yılında yurda döndüğünde milliyetperverlerin coşkulu hoşamedisiyle karşılanmıştır. İkincisi ise Türkeş’in sağlam karakterinin daha iyi anlaşılmasına sağladığı katkıdır. Zira sürgündeyken dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’e yazdığı ve Adnan Menderes başta olmak üzere tüm siyasi suçlularla ilgili verilecek idam kararlarının infazının meşru olmayacağı yönündeki fikirlerini içeren mektup bu açıdan çok değerlidir.


Alpaslan Türkeş 1963 yılında Türkiye’ye dönüş yaparak Türkiye Huzur ve Yükselme Derneği’ni kurdu. İki yıl sonra ise eski subay arkadaşları ile birlikte Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nde siyasi mücadeleye başladı. Aynı yıl partinin başkanlık koltuğuna oturan Alpaslan Türkeş “9 Işık Doktrini” adını verdiği milliyetçiliğin ana ilkelerini tespit ettiği çalışmasını parti tüzüğüne ekledi. 1969 yılına gelindiğinde gerçekleşen olağanüstü kongrede CKMP’nin ismi Milliyetçi Hareket Partisi olarak değiştirildi.

Alpaslan Türkeş iki dönem milletvekilliği yapmış, Milliyetçi Cephe olarak adlandırılan koalisyon hükümetlerinde başbakan yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 12 Eylül 1980 darbesine doğru giden süreçte yaşanan sağ – sol çatışmalarından sorumlu tutulanlardan birisi de kendisi olduğu için darbeden sonra idamla yargılandı ve yargılama sürecinde dört buçuk yıl tutuklu kaldı. 1985 yılında yargılandığı davadan beraat ederek aklandı.


Darbeden sonra MHP’nin de içinde bulunduğu tüm partiler kapatıldığı için yeni kurulan Milliyetçi Çalışma Partisine katıldı ve katıldığı yıl parti başkanlığına seçildi. 1993 yılından MÇP’nin adı Milliyetçi Hareket Partisi olarak değiştirildi. Sonsuzluğa yürüdüğü 4 Nisan 1997 yılına kadar ülkücü – milliyetçi siyasetin lokomotifi olan Başbuğ Alpaslan Türkeş’in otuzdan fazla yazılı eseri bulunmaktadır. Bilge lider Türkeş’in mezarı Ankara Beştepe’dedir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler