Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaSağlıkTıp Dünyasını Değiştirmiş 5 Önemli Buluş

Tıp Dünyasını Değiştirmiş 5 Önemli Buluş

Röntgen


Wilhelm Conrad Roentgen,
 buluşunu katot ışınlarının emisyonu ile ilgili deneyler sırasında şans eseri keşfetmiştir. Deney sırasında, katot-ışını tüpünün etrafına sarılmış opak siyah kağıda nüfuz edebileceklerini ve bunun bitişik masadaki renklerin parıldamasına yol açabileceklerini farketti. Bu keşif, bilim insanına 1901 yılında ilk fizik Nobel Ödülü‘nü getirmekle beraber insanlığa da mükemmel bir teşhis yöntemi sunmuştur.

Kan nakli


Doktorlar uzun zamandır kan kaybetmiş yaralılara kan nakil etmeye çalıştılar. Ancak bu tür girişimler başarısızlıkla sonuçlandı. Bunun üzerine Alman doktor Karl Landsteiner, başarısızlığın sebebinin, vericinin kanının, alıcının kanıyla bağdaşmadığı fikrini öne sürdü. 1900 yılında Landsteiner üç kan grubunu keşfetti. İki yıl sonra, öğrencileri dördüncüyü de keşfetti. Bu keşfi ile Landsteiner, Nobel Ödülü’nü almıştır.

Penisilin


İngiliz bakteriyolog Alexander Fleming, meslektaşlarıyla birlikte,1945’te penisilini keşfetmekle tam anlamıyla tarihin yönünü değiştirdi. Fleming keşfini tamamiyle bir şans eseri sonucu bulmuştu. Laboratuvar lavabosunda bulunan belli bakterilerin üzerine petri kabındaki karışımın dökülmesiyle onların öldüğünü farketmiştir.

İnsülin

Eskiden diyabet hastaları tedavisi olmadığı için ölüme mahkumdu. Ta ki 1920’de Kanadalı bilim adamı Frederick Banting ve meslektaşları pankreasın ürettiği insülin hormonunun kan şekerini dengelediğini farkedene dek. O günden bu yana, insülin kullanımı yetişkinlerin ve çocukların hayatlarını kurtarıyor.

Tüp bebek


2010 yılında İngiliz bilim adamı Robert Edwards Tıp ve Fizyoloji Nobel Ödülünü keşfettiği in vitro fertilizasyon yöntemi sayesinde almıştır. Bir test tüpünde tasarlanan ilk çocuk 1978 yılında doğdu. O zamandan beri tüp bebek yöntemi kullanılarak 4 milyondan fazla bebek doğmuştur.

Kaynak: news.mail.ru

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler