Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaTurizmTataristan'ın Gözbebeği ''Kazan Kremlini''

Tataristan’ın Gözbebeği ”Kazan Kremlini”

Kazan Kremlini, Rusya Federasyonu içerisinde bulunan Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan şehrinin en eski kısmı, şehrin tarihini yansıtan mimari, tarihi ve arkeolojik anıtlar kompleksidir. Tataristan Cumhurbaşkanı’nın resmi devlet sarayı ve ikametgâhı da buradadır.

Resmi kaynaklara göre Kazan şehri 10. yüzyılda kurulmuştur. Kazan Kremlini’nin ise 12.-16. yüzyıllar arasında inşa edildiği söylenmekte. Kazan Kremlini kurulduğu zaman “Kirmen” diye isimlendirilmişti.  


Kazan Kremlini
 efsaneye göre bir zamanlar yeraltındaki krallığı koruyan, ateşe dayanıklı Zilant ejderhasına ev sahipliği yapan bir tepede konumlanmakta. Bugün Kazan Kremlini 150 bin metrekarelik bir alana sahip.

Süyümbike Kulesi

Tarihteki Kazan Kremlini

Kazan Kremlini 12. yüzyılın ikinci yarısından 15 yüzyılın ilk yarısına kadar Altın Orda devletinin Kazan eyaletinin merkezi konumundaydı. 1236’da Batu önderliğinde Moğol ordusu Altın Orda’nın başkenti Bulgar şehrini ele geçirdi. 1240’da Bulgar gibi Rus eyaletleri de Altın Ordu’nun itaati altına alındı. Bulgarlılar oradan ayrılarak, bugünki Kazan şehrinden 45 km mesafede bulunan Eski Kazan şehrini kurdular. 

Kul Şerif Camisi

Bulgar hanı Hasan Han 1445’e kadar Bulgar hanlarına hizmet edecek olan kalenin temelini 1370’te modern Kazan Kremlini bulunduğu yerde attı.

13. yüzyıl’a kadar Moğol öncesi dönemde Kazan Kremlini, Bulgar şehrinin kuzey sınırında bir askeri ticaret bölgesiydi. 13. yüzyılın ikinci yarısından 15. yüzyılın ilk yarısına kadar, Kremlin Altın Orda’nın bir parçası olarak Kazan Beyliği’nin merkezi idi.

1552’de Kazan’ın Rus askerleri tarafından ele geçirilmesinden sonra, burası Volga bölgesinin idari ve askeri merkezi haline geldi.

Saray Kilisesi

1708’den itibaren Kremlin Kazan’ın, 1922’den 1992’ye kadar ise Tatar Özerk Cumhuriyeti’nin merkezi sayılmakta. 

Kazan Kremlini’ne neler dahil?

Kazan Kremlini 10.-16. yüzyıllardan kalma bir müstahkem bir mahalleyi içermekte. Bundan başka buraya 16. -18. yüzyıllardan kalma bir taş tuğlası, 16.-19. yüzyıllardan kalma mimari yapılar ve 16.-18. yüzyıllardan kalma sekiz kuleli savunma yapıları kompleksi dahil. Ayrıca çeşitli yönetim binalarını, “Kazan Kremlini” Müzesini, Süyümbike Kulesini, Saray Kilisesini, Tataristan Cumhurbaşkanlığı Sarayını, Kul-Şerif Camisini de kapsamakta.

Kazan Kremlini Müzesi 

Kazan Kremlini müzesinde İslam Kültürü MüzesiTataristan Cumhuriyeti Doğal Tarih MüzesiTataristan Cumhuriyeti ve Tatar Halk Cumhuriyeti Devlet Tarihi Müzesi“Ermitaj-Kazan” – Devlet Ermitaj Müzesinin Kazan şubesi, “Hazine” Ulusal Resim Galerisi bulunmakta. 

Tataristan Cumhurbaşkanlığı Sarayı

Kazan Kremlini, 1992’den bugüne kadar Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti’nin devlet merkezi olarak bilinmektedir.

Kazan Kremlini 2000 yılında, UNESCO Dünya Kültür ve Tabiat Varlıkları listesine eklenmiştir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler