Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaTurizmTaştan Yapılmış Bir Osmanlı Kenti: Ergiri

Taştan Yapılmış Bir Osmanlı Kenti: Ergiri

Güzelliği ile hayranlık uyandıran Ergiri (Cirokastra) Güney Arnavutluk’ta küçük bir Balkan kenti.


Taş şehir olarak da anılan Ergiri, tarihi Epirus bölgesinde yer alıyor. Gjera Dağları ile Drino nehri arasındaki vadiye kurulmuş bu küçük Osmanlı kenti Evliye Çelebi’nin tabiri ile biraz Ankara’ya biraz Manisa’ya benziyor.


1417 yılında Osmanlı hakimiyetine giren Ergiri, Balkan savaşlarına kadar Osmanlı toprağı olarak kaldı. Balkan savaşlarında Yunan ordusu tarafından işgal edildi. Ancak 1913 yılında Osmanlı devletinden ayrılıp bağımsızlığını ilan eden Arnavutluk devletine verildi.


Evleri ve sokakları sadece taştan oluşan Ergiri, yüzyıllar boyu tarihi dokusunu koruyabildiği için Osmanlı kasabası örneği olarak 2005 yılında UNESCO tarafından “müze şehir” ilan edildi ve 2005’ten bu yana dünya miras listesinde yer alıyor.

Birçok yazar ve şairin doğduğu yer olan Ergiri, kalesi, evleri, kaldırımlı dar sokakları ile insan tarihi bir yolculuk yaşatıyor. Kentin önemli yapıları Çarşı Camii ve Aya Maria Kilisesi, Kalesi ve Etnografya Müzesi.


14. yüzyılda dönemin prensi Gjin Bue Shpata yaptırılan kalenin içinde Tepedelenli Mehmet Ali Paşa’nın yaptırdığı saat kulesi yer alıyor. 

Yaşayan bir tarih olan bu kenti herkesin gidip görmesini öneriyoruz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler