Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaTarihTarihin En büyük Canisi: Kazıklı Voyvoda (Kont Dracula)

Tarihin En büyük Canisi: Kazıklı Voyvoda (Kont Dracula)

Kazıklı Voyvoda karakterini mutlaka duymuş olmalısınız. Zira tarihte öyle şeyler vardır ki, sadece içinde barındırdığı vahşet bile onları unutulmaz kılar. Yeryüzünde büyük kahramanlar asla unutulmadığı gibi büyük câniler, korkunç katiller de unutulmaz. Onlar, bazen korkunç masallarda, bazen vampir hikâyelerinde bazen de insan zihnini zorlayan tasvirlerde adeta hortlarcasına yeniden ortaya çıkar. Kazıklı Voyvoda karakteri de tarihin unutmadığı bu câniler zümresindendir.


Kazıklı Voyvoda Kimdir?

Kendisi aslen Osmanlı’nın hizmetinde Eflak Voyvodası olarak görev almış, bugünkü tanımla Romanya&Transilvanya Bölgesi’ni Osmanlı nâmına yönetmiştir. Gerçek adı 3.Vlad Tepeş olan bu adam, Fatih Sultan Mehmet’e kendini şirin ve güvenilir göstererek Eflak Voyvodalığı’nı almış, Eflak yönetimine geçer geçmez de insan aklının alamayacağı barbarlıklarına başlamıştır.

İçinde müthiş bir Türk ve İslâm düşmanlığı olan Vlad Tepeş, hüküm bölgesinde ve bu bölgenin çevresinde bulunan pek çok Türk’ü esir almış ve onları binbir türlü işkenceyle öldürürken, kurbanlarının feryatlarından sadistçe bir zevk almıştır.

Özellikle kurbanlarını kazığa geçirip öldürdüğü için ismi Kazıklı Voyvoda’ya çıkan zalim Vlad, kurbanlarının kanlarını içmesiyle, bir halka şeklinde kazığa geçirilmiş onlarca Müslüman cesedinin ortasında sofra kurup eğlenmesiyle ün salmış ve bu kötü ünü kısa zamanda Fatih Sultan Mehmet’in kulağına kadar gitmiştir.


 Fatih Sultan Mehmet
, önce bu voyvodayı denetlemek için bazı devlet adamlarını göndermiş ancak bu devlet adamlarından kimi kazığa geçirilip, kiminin de sarıkları başlarına çivilenerek öldürülünce, Eflak üzerine sefere çıkılmıştır.

Kazıklı Voyvoda’yı ele geçirmek için Eflak’a gelen Fatih, yaklaşık 15 bin Müslüman’ın kazıklara geçirildiğini görünce adeta deliye dönmüş, akıncılar her yanda bu soysuzu aramış ancak bu durumda bile Kazıklı Voyvoda, Fatih Sultan Mehmet’e suikast düzenlemekten geri kalmamıştır.

Suikast girişimi başarısız olan ve yaralı halde Macaristan’a sığının kan içici Vlad, Macar Kralı tarafından Osmanlı’ya teslim edilmiş ve neticede de gövdesinden ayrılan kellesi ölümünün kanıtı olarak İstanbul’a gönderilmiştir.

İşte o gün bugündür, Eflak (Transilvanya) Bölgesi vampir masallarıyla ün yapmıştır. Zira bir zamanlar burada Macarlar tarafından Kont Dracula (şeytan) adını alan ve kurbanlarının kanlarını içtiği için de vampir hikâyelerinin baş kahramanı hâline gelmiş Vlad Tepeş yaşamıştır.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler