Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaSağlıkTabiatın Uzattığı Şifalı El: Zencefil

Tabiatın Uzattığı Şifalı El: Zencefil

Asya kökenli bir bitki olan zencefil, genellikle  kış mevsiminde sık sık tüketilsede faydasından ötürü yılın tüm aylarında kullanılmakta. Taze ve kurutulup öğütülmüş şekilde tüketilebilen zencefil, faydaları nedeniyle uzmanlar tarafından da öneriliyor.


Zencefil hangi hastalıklara iyi gelir, nerelerde ve nasıl kullanılır?

Bir çok faydası bulunan zencefil bünyesinde, B3, B6, C vitaminleri ile birlikte bol miktarda demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum ve magnezyum barındırıyor.

Özellikle kış mevsiminde oluşan enfeksiyon kaynaklı hastalıkların tedavisinde, boğaz ağrılarında, öksürükte destekleyici formül olarak tozu ve tazesi kür olarak kullanılır.

Zencefil içeriğinde bulunan “gingerol” maddesi ile kuvvetli bir antienflamatuar ve antioksidandır. Böylelikle hücreleri yaşlandıran maddelerden kurtulmamıza katkı sağlar.

Mide bulantısına da oldukça etkili olan zencefil deniz, araç tutması ve kanser hastalarında kemoterapi nedeniyle oluşan bulantı sorunlarına da olumlu etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

Bilim insanlarının yakın zamanda yaptığı çalışmalar, zencefilin kan şekerini düşürüp, Tip 2 diyabet hastalarında kalp hastalığı riskini azaltabileceğini de gösteriyor.

Mide ve bağırsaktaki gazı sökme özelliğine de sahip olan zencefil, mideyi dinlendirip vücuttaki kan dolaşımını hızlandırma konusunda da etkili.

Günümüzde birçok kadının  şikayet ettiği konulardan olan regl sancısı da zencefille tedavi edilebiliyor. Yapılan bir araştırmada reglin ilk üç gününde günde 1 gram zencefil tozu alan kadınlarda, zencefilin ağrıyı kesmekte ağrı kesiciler kadar etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Zencefilin diğer faydaları

* İştah açma konusunda yarar sağlar

* Yatıştırıcı etkisi vardır

* Zihinsel yorgunluğa karşı faydalıdır

* Kalp ritmini düzene sokar.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler