Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaTürk MutfağıTabiatın Uzattığı Şifalı El: Biberiye

Tabiatın Uzattığı Şifalı El: Biberiye

Çalımsı grubundan bir bitki olan biberiye, dört mevsim yeşilliğini koruyan, soluk mavi yada eflatun renkli çiçek açan ve iğne şeklinde yapraklara sahip uzun ömürlü bir bitkidir.Anavatanı Akdeniz ülkeleri olan biberiye, Akdeniz ve de Ege kıyılarında yaygın olarak yetişir.


Biberiyenin Tarihi

Biberiye Eski Yunanlar ve Romalılar tarafından hem mutfakta hem de tıbbi amaçlı kullanılırmış. Bağlılık ve sadakat bitkisi olarak bilinen biberiyenin bazı bölge düğünlerinde gelinin tacına ve  buketine yerleştirildiğini sıkça görürüz. Bazı Avrupa ülkelerinde cenaze törenlerinde biberiye taşınması ve tabutun üzerine biberiye serpiştirilmesi geleneği de devam etmektedir.

Biberiyenin içeriğinde B, D, C, E, K vitaminleri, demir, kalsiyum, potasyum, organik asitler, glikozit ve uçucu yağ bulunmaktadır. Biberiye zengin muhtevası ile birçok derde deva olarak kullanılmaktadır.

Biberiye ülkemizde genelde et ve tavuk yemeklerinde kullanılsa da, hak ettiği değeri alternatif tıbbın gelişmesiyle kazanmıştır. Sorunsuz yetişmesi nedeniyle çit bitkisi olarak da kullanılmaktadır.

Biberiye Nasıl Yetiştirilir?


Ülkemizde doğal olarak yetişen biberiye, kaprissiz bir bitki olması nedeni ile çok fazla özen istemez. Biraz güneş alması, uygun toprağa ekilmesi ve çiçeklendiğinde suyunun artırılmasıyla evlerimizde yetiştirilmesi zor olmayan bir bitkidir. 

Biberiyenin Kullanım Alanları ve Faydaları

Aromatik olarak yemek ve çaylarımızda kullanabileceğimiz biberiye aynı zamanda alternatif tıp yöntemlerinde sıkça kullanılmaktadır.

*Biberiye çayı ve yağı kilo vermede yardımcıdır.

*Biberiye içerdiği karnosal nedeni ile kansere karşı çok güçlü bir koruyucudur.

*Biberiye belleği geliştirir, hafızayı güçlendirir.

*İyi bir ağrı kesicidir

*Bağışıklık sistemini güçlendirir 

*Sindirim sistemini düzenler, korur ve rahatlatır.

*Saç ve cilt sağlığı için çok faydalıdır.

*Karaciğer ve solunum rahatsızlıklarını gidermede etkilidir.

*Yaprakları ve yağı ruhsal sorunlarda etkilidir.

*Biberiye yağı diş sağlığı için oldukça faydalıdır.

*Biberiye yağı kokusunun boğaz şişliğinin hafifletilmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler