Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaSağlıkTabiatın Uzattığı Şifalı El-2: Aloe Vera

Tabiatın Uzattığı Şifalı El-2: Aloe Vera

Aloe Vera bitkisinin başta deri üzerinde iyileştirici, yumuşatıcı, nemlendirici ve yaşlanmayı önleyici olmak üzere birçok etkisi vardır.

Vitamin ve mineral açısından son derece zengin bir bitkidir. A, B1, B2, B3, B6, C, E vitaminlerini bünyesinde barındırır, B12 vitamini açısından da iyi bir kaynaktır. Aloe Vera folik asit, kalsiyum, magnezyum, çinko, selenyum, demir, krom, sodyum, potasyum, manganez ve bakır minerallerini de içeren çok değerli bir şifa deposudur.


Son derece etkili bir arındırıcı olduğu için ölü hücreleriden deriyi temizler. İçeriğinde bulunan  vitamin, mineral ve amino asitlerle deriyi besler ve yeni hücre yapımını arttırır.

Bu nedenle tablet olarak kullanıldığı gibi jelinden de yara ve yanıklarda faydalanılabilir.

Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmek, sindirim sistemini rahatlamak, hazımsızlığı gidermek ve kan basıncı dengelemek gibi etkileri de vardır. Bütün bu özelliklerinden dolayı Aloa Vera tıp endüstrisinde de yerini almıştır.

Evde Aloe Vera nasıl yetiştirilir?

Hemen hemen tüm vücudumuz ve organlarımız için faydası olan Aloe Vera’yı evde yetiştirmek ve bakımını yapmak da bir o kadar da kolaydır. Aloa Vera az su ister ve çok fazla özen göstermeyi gerektirmez, güneşi sınırlı bir süre bile görmesi yeterlidir. 

Ortam sıcaklığı çok soğuk olmaması ve rüzgar almaması önemli. Ev içerisinde oda sıcaklığında kendi halinde büyüyebilir.

Acil durumlarda Aloe Vera

Yaralanma, çizik veya yanık durumunda hemen saksısından bir dal koparın ve içindeki jeli hasarlı bölgeye sürün. Hemen etki edecek ve iyileşmeyi hızlandıracaktır. Aloe Veradan üretilmiş sprey veya kremler almak yerine evinizde çok ucuza ve kolaylıkla yetiştirebileceğiniz Aloe Vera bitkisinden acil durumlarda yararlanabilirsiniz.

Ayrıca jelinden cilt tipinize uygun maskeler yapabilir, hazırlayacağınız nemlendirici kremlerle çok faydalı bakım ürünleri elde edebilirsiniz. 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler