Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaEğitimSosyal Medya Bağımlılığı: FOMO ve Kurtulma Yöntemleri

Sosyal Medya Bağımlılığı: FOMO ve Kurtulma Yöntemleri

Fomo Nedir?

Gündem bağımlılığı veya gelişmeleri kaçırma korkusu olarak Türkçe’ye çevrilen FOMO (fear of missing out) gittikçe yaygınlaşan önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. 


Bir nevi sosyal anksiyete olan bu rahatsızlık, başkalarının ne yaptığını öğrenme adına sürekli olarak sosyal medyaya bağlı kalma isteği olarak ifade ediyor. 

Bu durum ilk olarak 1996 yılında bir pazarlama stratejisti olan Dr. Dan Herman tarafından tanımlandı. FOMO ismi ise 2004 yılında ilk kez yazar Patrick J. McGinnis tarafından kullanıldı. 

Yeni ve yükselen bir bağımlılık olan FOMO, gazete ve kitap gibi geleneksel kaynaklardan uzaklaşmamızın bir sonucu. Bütün bir hayatı tek bir ekrana indirgediğimiz bu günlerde, özellikle cep telefonları elden düşmediğinden dolayı hepimiz bu rahatsızlık ile karşı karşıyayız.

Sosyal medya bağımlılığı ve Fomo belirtileri


FOMO’nun fizyolojik sonuçlarının başında ani tepki verme ve uykusuzluk geliyor. Yataktan kalkar kalkmaz, hatta uyanır uyanmaz yatakta sosyal medyaya giren kullanıcılar, gündemden 1 dakika bile uzak durmak istemiyorsa FOMO rahatsızlığına tutulmuş demektir. Ülkemizde ve dünyada hızla yaygınlaşan bu durumu yaşayanlar kendisini kesinlikle “sosyal medya hastası” veya “sosyal medya bağımlısı” olarak kabul etmiyor. “Paylaşıyorsam varım” düşüncesiyle sosyal medyaya dalarak bit türlü çıkamayanlar, sosyal medyanın esasını anlamamış, acilen tedavi edilmesi gereken kişiler olarak karşımıza çıkıyor.

FOMO ile Mücadelede Ne Yapmalı


Modern zamanların getirdiği en önemli rahatsızlıklar arasında üst sıraları işgal eden sosyal medya bağımlılığı ile mücadele adına neler yapılabileceği tartışılmaya devam ediyor. Uzmanlar tarafından verilen en önemli tavsiye, cep telefonlarından ve tabletlerden bir süreliğine dahi olsa uzaklaşma cesareti göstermek. Bir süreliğine dahi bunu başarabilirseniz bu sizi cesaretlendirecek bir hareket olabilir. Fomo hastalığından kurtulmaya yönelik diğer yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • • Yeni bir uğraş veya bir hobi edinilebilir. Bu şekilde zamanı daha iyi değerlendirme ve hayata bir yenilik getirme şansı elde edilmiş olur.
  • • Sağlıksız dijital alışkanlıklardan sıyrılarak sosyal ortamlarda bulunmak, yeni arkadaşlıklar kurmak da başka bir alternatif.
  • • Hayatı yavaşlatma yoluna gidilebilir. Örneğin yemek yerken, araç kullanırken, konuşurken yavaşlamaktan bahsediyoruz. Bunun için etrafa hatırlatma notları yapıştırılabilir.
  • • Muhakeme yeteneği kullanılabilir. Hayatımızda nelerin gerekli ve önemli olduğu, nelere karşı arzu duyulması gerektiği ortaya konularak yaşam kalitemize nelerin katkıda bulunduğunun idrakine varıldığında büyük bir adım atılmış olur.
  • • Her şeye sahip olmaya gönüllü olmamak gerekir. Çünkü istekler sınırsız, ihtiyaçları karşılayacak unsurlar kısıtlıdır. Her arzunun tatmin edilmesi gerekmediğine inanılmalıdır.
BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler