Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaTarihSorbonne'da Türk Bayrağını Dalgalandıran Fikir Adamı: Nurettin Topçu

Sorbonne’da Türk Bayrağını Dalgalandıran Fikir Adamı: Nurettin Topçu

Bugün fikir adamı, felsefeci ve idealist bir öğretmen olan Nurettin Topçu’nun ölüm yıldönümü.


Nurettin Topçu Türkiye’nin büyük fikir adamlarından birisi olması rağmen Türkiye’nin birçok aydını gibi yaşadığı dönemde kıymeti bilinmedi.

1909’da İstanbul- Süleymaniye’de doğan Nurettin Topçu, İstanbul Lisesini bitirdikten sonra 1928’de Fransa’ya gitti. Strasbourg’da felsefe, ahlak, psikoloji, sanat felsefesi, tarih, mantık, sosyoloji ve arkeoloji dersleri aldı.

66 yıllık ömrünün yaklaşık kırk yılını öğretmenliğe adayan Nurettin Topçu, Paris Sorbon Üniversitesinde “İsyan Ahlakı” anlamına gelen “Confirmisme et Revolte” adlı doktora tezini birincilikle bitirdi.

Bu başarısından dolayı kendisine bir altın saat, Amerika ve Kuzey Amerika’ya seyahat ödüller teklif edildi. Bu ödüllerin hiçbirini kabul etmeyen Topçu, üniversitenin giriş ve çıkış kulelerinde 24 saat ay yıldızlı Türk bayrağının dalgalanmasını istedi.

1934 yılında Türkiye’ye döndükten sonra doçentlik tezini vermiş olmasına rağmen, devrin üniversite idarecileri Topçu’nun akademisyen olmasına engel oldular.

Umutsuzluğa kapılmayan Nurettin Topçu lise öğretmenliği yapmaya başladı. İstanbul, İzmir ve Denizli’de muhtelif liselerde Felsefe, sosyoloji, mantık ve ahlâk dersleri okuttu. Binlerce talebe yetiştirdi.


1945’te ilk görev yeri Galatasaray lisesinde okul müdürünün bir isteğini yerine getirmediği için İzmir’e sürüldü. Hareket dergisini de bu yıllarda (1939) yayımlamaya başladı.Dergide çıkan bir yazısından dolayı Denizli’ye sürüldü. Daha sonra İstanbul’a geri dönerek Haydarpaşa, Vefa ve İstanbul liselerinde, Robert Kolej’de ve İmam Hatip okulunda da görev yapan hoca 1974 yılında emekli oldu.

Nurettin Topçu’nun İzmir’de yayımlamaya başladığı “Hareket” dergisi, Türk fikir dergiciliği içinde önemli bir yere sahiptir. Topçu gerek çıkardığı dergi gerek yayınladığı kitapları ile dönemin gençliğine düşünme sorgulama şuuru kazandırdı.


Yayımladığı dergi ve kitaplar yetinmeyen Nurettin Topçu, fikrini daha çok insana ulaştırmak için, pek çok cemiyetin (Türk Kültür Ocağı, Türk Milliyetçiler Derneği, Milliyetçiler Derneği ve Anadolu Fikir Derneği) kurucusu oldu. konferanslar ve seminerler düzenledi.

Deneme, inceleme, öykü, roman, çeviri ve ders kitapları kaleme alan Nurettin Topçu’nun eserleri “İsyan Ahlakı”, “Var Olmak”, “Yarınki Türkiye”, “Türkiye’nin Maarif Davası” “İslam ve İnsan”, “Ahlak Nizamı”,”Ahlak”, “Devlet ve Demokrasi”, “Mevlana ve Tasavvuf”, “Mehmet Akif”, “Taşralı”, “Reha” “Kültür ve Medeniyet”, “Büyük Fetih” gibi birçok eser bıraktı.

Nisan 1975’te kansere yakalanan Nurettin Topçu, 10 Temmuz’da etti. Cenazesi İstanbul’un Fatih ilçesindeki Kozlu Mezarlığı’nda defnedildi. 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler