Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaTurizmSoğuktan Donan Bir Şehir: Yakutsk - 2

Soğuktan Donan Bir Şehir: Yakutsk – 2

Yakutsk’ta imkanı olan kişiler arabalarını mutlaka ısıtmalı kapalı garajlarda saklarlar. Bu imkana sahip olmayanlar ise arabalarının motorunu sürekli olarak çalıştırmak zorundadır. Öyle ki motoru yarım saatten fazla durdurulmuş olan arabalar büyük bir buz kütlesine dönüşür ve yaza kadar bir daha çalışmaları mümkün değildir.


Sürekli çalışan bu araba motorları yüzünden şehrin üstünde egzoz dumanlarının oluşturduğu bir duman tabakası hakimdir. BU duman tabakası insanların endişeli ve karamsar olmalarında etkili oluyor. Ama hiçbir şey Yakutsk’ta soğuğun kendisi kadar endişe verici olamaz. Çünkü dikkat edilirse çalışır durumdaki arabaların egzozlarından çıkan dumanların bile donduğu görülebilir. Yakutsk evleri bile bütün olarak donabiliyor.


Türkiye’de sıcaklık sıfırın birkaç derece altına düştüğünde okullar ve resmi kurumlar tatil edilirken Yakutsk sıcaklığı -52 derecenin altına inmediği sürece hiçbir resmi kurum tatil edilemiyor. -45 oC bu şehirde yaşayanlar için normal kabul edilen bir sıcaklıktır. Güneşin kış boyunca günde 3 saat gökyüzünde kaldığı bu şehirde toprak 25 metre derinliğe kadar buz tutmuş durumdadır. Donmuş toprakta tarım yapılamadığından meyve ve sebzeler diğer ülkelerden gelir. O nedenle meyve ve sebzeler oldukça pahalıya satılır. Bir tabak üzüm 30 TL, bir tabak domates ise yaklaşık 20 TL’dir. Ortalama bir işte çalışanların aylık geliri 135 dolardır. Peki buradaki insanlar tarım yapamadıklarına göre ne ile besleniyorlar?


Kentin her yerinde balık ve et pazarları vardır. Pazardaki tüm ürünler derin dondurucuda saklanmış gibi duruyor. Donmuş halde satılan balıklar yine donmuş ve çiğ olarak tüketiliyor. Yakutsk’taki yoksul kesim evine buzdolabı almak zorunda kalmıyor. Çünkü bu şehirde evlerin balkonları da aynı işlevi görüyor. Bazı yürüyüş alanlarına bank yerleştirilmiş olsa da yapışma tehlikesi yüzünden oturmak mümkün değildir. Yürüme esnasında 50 metre uzağı görmek neredeyse imkansızdır. Yağış olmadığı zamanlarda yoğun bir buz sisi hakimdir. Aşırı soğuklar nedeniyle gözlük çerçevesi ya da saplarının cilde yapışma tehlikesinden dolayı şehirde yaşayan hiç kimse gözlük kullanamaz. Çıkarmak isterken derinin yırtılma tehlikesi de vardır. Bir bardak sıcak suyun yere buz kristalleri olarak düştüğü coğrafyada ancak geyik kürkünden yapılmış çizmelerle yürünebiliyor. 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler