Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaTürk MutfağıSağlıklı ve Doğal: Şirden Mayası Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sağlıklı ve Doğal: Şirden Mayası Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hemen hemen her üründe eski lezzetleri özlediğimiz şu günlerde raf ömrünü uzatmak üzere içerisinde çeşitli katkıların olduğu ve sağlığımızı tehdit eden gıdaları tüketmekteyiz. Örneğin beyaz peynir ve kaşar gibi ürünlerde endüstriyel maya gibi sentetik mayaların kullanılması ürünün tadına da acı olarak yansımakta ve zamanla buna da alışılmaktadır. Bu tehlikenin farkında olan bilinçli tüketiciler gün geçtikçe artmakta ve evde peynir yapımı herkesin ilgilendiği bir konu haline gelmektedir.

Şirden Nedir?

Eski ve doğal yöntemlerle elde edilmiş bir ürün tattığımızda ise “nerede o eski lezzetler” deyiveriyoruz. O yıllarda o lezzetleri tatmış olanlar bugünle daha iyi kıyaslama yapabiliyor. Peyniri lezzetli kılan sadece sütün kalitesi değil aynı zamanda doğal maya kullanımı idi. İşte yazımızın konusu olan şirden mayası da böyle bir doğal mayadır.

Doğallık ve Karlılığın Mücadelesi

Firmalar için üretim sürecini kısaltsa ve maliyeti düşük de olsa sentetik mayalar ilgili ürünü GDO’lu hale getirerek insan sağlığı için tehdit oluşturuyor. Koku ve acı tat da beraberinde geliyor. Gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmalar bunu teyit eden bilgiler içeriyor. Bu katkı maddelerinin zararları uzun vadede meydana gelmektedir.

İşte bu yüzden söz konusu ülkelerdeki bilinçli üreticiler organik üretim metotlarına yönelmiştir. Ne var ki ülkemizde maliyet tasarrufu ve zamandan kazanma adına insan sağlığı hiçe sayılmaktadır. Çözüm olarak şirden mayası ile peynir yapımı gibi doğal peynir tüketimi önem kazanmıştır. İsterseniz konuya şirden mayası nedir sorusunun yanıtıyla devam edelim.

Şirden Mayası Nedir? Şirden Mayasının faydaları nelerdir?


Geviş getirmekte olan hayvanların ön midesine şirden adı veriliyor. Sadece sütle beslenen buzağıların şirdenlerinden edinilen saf peynir mayası en doğal ve geleneksel maya konumunda bulunuyor. İşte şirden mayası nasıl elde edilir sorusunun yanıtı size. Bahsini ettiğimiz şirden mayasının faydaları şu şekilde sıralanabiliyor:

• Proteini parçalamaya yarayan enzimler ihtiva eder.

• GDO veya katkı maddesi içermez.

• Bağışıklık sistemini güçlendirir.

• İçeriğinde pepsin ve kimozin adlı 2 aktif bileşen bulunur. (Sütü pıhtılaştıran ve peynire dönüştüren bu kimozin adlı enzimdir).

• Sindirim enzimleri ve faydalı bakteriler açısından zengindir.

• Bağırsak florasını korur.

Neden Şirden Maya?

Bu şekilde şirden mayası yapımı ile ilgili bilgi verdikten sonra endüstriyel mayanın zararlarına değinebiliriz. Peynir endüstrisinde, şirden maya yerine endüstriyel maya kullanılır. Yani, marketlerde ve peynircilerde satılan peynirlerin çok büyük bir bölümü endüstriyel maya ile yapılır. Bu mayanın içerisindeki bakterilerin ve diğer canlı organizmaların genellikle genetiği değiştirilmiştir. Yani, peynirin elde edildiği süt her ne kadar organik olsa da, kullanılan endüstriyel mayalar peyniri GDO‘lu hale getirir. 

Siz de kendiniz ve çocuklarınızın daha sağlıklı beslenebilmesi adına şirden mayalı peynir tercih edebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler