Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaTurizmÖzbekistan'ın Kalbi: Taşkent

Özbekistan’ın Kalbi: Taşkent

Orta Asya’da Türk-İslâm kültürünün ete-kemiğe bürünmüş hâli olarak tarihe tanıklık eden Taşkent, Özbek (Oğuz-Bek) soydaşlarımızın başşehridir. O eşsiz tarihi dokusuyla nice medeniyetlere beşiklik yapmış Taşkent’i gelin birlikte yakından tanıyalım.

Barak Han Medresesi

Taşkent Tarihi

Orta Asya’nın en görkemli Türk Şehri olan Taşkent, tarih boyunca çok önemli bir yer edinmiş ve özellikle İpek Yolu üzerindeki konumundan dolayı nice toplumun ilgisini çekmiştir. İslâmiyet’in Orta Asya’ya yayıldığı 8.yy’dan itibaren İslâmiyetle şereflenen bu mukaddes Türk beldesi, sonrasında Moğol istilasıyla karşılaşmıştır.

Bir tarafında Kızılkum Çölü, bir yanında Tanrı Dağları bulunan ve adeta doğal bir yurt (çadır) görünümünde olan Taşkent, Özbekistan Türkleri için binlerce yıldır emin bir sığınak olmuştur. Şehir, Seyhun Nehri’ni besleyen Çirçik Irmağı’nın kıyısına kurulmuştur.

Romanov Sarayı
13.yy’da Emir Timur gibi muhteşem bir Türk Sultanı’nın elinde adeta bir bilim ve kültür merkezi olan Taşkent, özgün bir mimari üslupla yapılan pek çok tarihi eserle diğer Türk-İslâm beldelerinden ayrılmıştır.

19.yy’a kadar bağımsız Türk coğrafyası olan bu nadide şehir, 1865’te Rus istilasına uğramış ve 1917’den sonra da Sovyet Rusya’nın bir parçası olmuştur. 1991’de Sovyetler’in dağılmasıyla, boyunduruktan kurtulan pek çok Türk ülkesi gibi Oğuzbekler de bağımsız olmuş ve Tarihin Yaşayan Şahidi olan Taşkent’i başkent yapmışlardır.

Taşkent’te Gezilecek Yerler

Emir Timur Meydanı
Eşsiz tarihsel dokusuyla Taşkent, gezi ve tarih meraklılarına o kadar çok seçenek sunar ki… Özellikle Orta Asya Türk kültürünün özgün mimari anlayışıyla yapılan eserler, eminiz ki sizde de hayranlık uyandıracak..

Taşkent’te dilerseniz, 15.yy’da yapılan ve dünyanın ilk Kur’an-ı Kerim’lerinden birinin sergilendiği Barak Han Medresesi’ni, isterseniz Rusya’dan Taşkent’e sürgün edilen Rus Prens Romanov için yapılan Romanov Sarayı’nı, isterseniz Emir Timur Dönemi’ne ait belge, harita ve eserlerin sergilendiği Emir Timur Müzesi’ni gezebilirsiniz. Dahası, Emir Timur Meydanı olarak bilinen meydanda sizi bronz bir Emir Timur heykeli karşılayacaktır.

Taşkent’te Ne Yenir?

Samsa Böreği
Taşkent’e yolunuz düşer de o eşsiz lezzetlerin sunulduğu Özbek sofrasından nasipsiz kalırsanız o gezinin en nefis kısmını kaçırabilirsiniz. Zira o hem göze hem de damağa hitap eden Özbek pilavı ve Samsa adlı Özbek Böreği’ni yemeden, kendinize bir Şaşlık (kebap) söylemeden ayrılırsanız, Taşkent’in kültürünü ıskalamış olursunuz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler