Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaEğitimÖzbekistan'da Üniversite Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Özbekistan’da Üniversite Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Günümüzde bir çok insan lise ve üniversite eğitimini yurt dışınde tamamlamayı tercih ediyor. Çoğu öğrenci adayları ABD, İngiltere ve diğer Avrupa ülkeleri başta olmak üzere bir çok batı ülkesini kendilerine hedef olarak belirlemektedir. Modern eğitimin temelini oluşturan Avrupa üniversiteleri, prestijli olmaları ve iyi bir eğitim sunmaları sebebiyle, eğitim masrafları çok olmasına rağmen en çok rağbet gören üniversitelerin başında geliyor. 


Uzakdoğu dillerine merak duyanlar ya da mühendislik ve teknoloji alanında eğitim görmek isteyenler de Japonya, Çin ve Koregibi uzakdoğu ülkelerini seçerken, sosyal bilimler alanında eğitim almak isteyenler Avrupa ve Amerika ve dini (İslami İlimler) eğitim alanında kendini geliştirmek isteyenler de Orta Doğu ülkelerini (Mısır veya Türkiye) tercih etmektedirler.

Orta Asya Rönesans’ının ortaya çıktığı ve hemen hemen bütün bilimlerin gelişmesinde büyük katkılar sağlayan şahsıların yetiştiği Orta Asya ülkeleri de uluslararası öğrencilerin tercih ettikleri ülkeler arasında bulunuyor.

Özbekistan’da Eğitim

Özbekistan, diğer Orta Asya cumhuriyetleri gibi Özbek, Rus ve İngiliz dillerinde modern yüksek öğretim standartlarında eğitim veren üniversitelere sahiptir. Üniversite (Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora) eğitiminde Orta Asya bölgesini çalışmayı amaçlayan öğrenci adayları için Özbekistan üniversiteleri geniş olanaklar sağlamaktadır. Özbekistan’ın 12 şehrinde toplam 73 üniversite var ve bunlardan 43 tanesi başkent Taşkent’te bulunuyor. 

Hemen hemen bütün üniversiteler sosyal, fen ve mühendislik bilimlerinde eğitim vermektedir. Özbekistan’da yükseköğretimin başka ülkelerden farklı kılan özelliklerinden bir tanesi uzmanlık alanına göre üniversitelerin bulunmasıdır. Mesela, uluslararası ilişkiler alanında uzmanlaşan Taşkent İktisat ve Diplomasi Üniversitesi, tıp alanında Taşkent Tıp Akademisi, İslami ilimlerde Taşkent İslam Üniversitesi gibi kendi alanında uzmanlar yetiştirmek amacıyla kurulan üniversiteler bulunmaktadır.

Özbekistan Üniversiteleri Sınavları

Her sene 1 Ağustos tarihinde ülke çapında bütün üniversitelerde giriş sınavları gerçekleştirilir. Her üniversite kendi sınavı ile öğrenci alımı yaptığı için öğrenci adayları, sadece bir üniversiteye başvuru yaparak o üniversitenin sınavına girebiliyor. Yani yükseköğretim için tek bir ulusal sınavın bulunmaması sebebiyle adaylar kendi seçtikleri üniversiteye kişisel başvuru yaparak sınava girmeleri gerekmektedir.

Özbek dilinde eğitim veren bölümler arasından seçim yapacak öğrencilerin Özbekçe sınavına girmeleri gerekiyor. Diğer (Rus, İngiliz veya Arapça) dillerde eğitim veren bölümler için o dil sınavına tabi tutuluyorlar. Her üniversite sınavında Özbekçe, Rusça, İngilizce, tarih, matematik, coğrafya, kimya, biyoloji gibi fen derslerinde kendi seçtikleri alanlara göre 3 sınava tabi tutuluyorlar. 

Özbekistan vatandaşı olmayanuluslararası öğrencilerden çoğu üniversite IELTS, TOEFL, SAT gibi sınav sonuçları isteyebilir. Özbekistan’da devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler her ülkede olduğu gibi uluslararası öğrenciler için belli bir miktarda okul ücreti belirlemektedir.

Özbekistan’ın tarih kokan şehirlerinde manevi havasıyla eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilere birçok eğitim fırsatlarını sunmaktadır. Ülkede Orta Asya ülkeleri (Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Afganistan) olmak üzere bir çok ülkeden binlerce uluslararası öğrenci yükseköğretim eğitimini devam ettirmektedir. 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler