Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaSağlıkOyun Bağımlılığı Bir Akıl Sağlığı Sorunu

Oyun Bağımlılığı Bir Akıl Sağlığı Sorunu

Dünya genelinde milyarlarca dolarlık bir sektör olan dijital oyunlar neticesinde ortaya çıkan oyun bağımlılığı son zamanlarda daha çok araştırmaya konu ediliyor. Kısa adı WHO olan Dünya Sağlık Örgütü son zamanlarda çocuklar ve gençler başta olmak üzere yaşanan bu bağımlılığı bir akıl sağlığı sorunu olarak tanımlamıştır. Çocuklar ve gençlerle birlikte yetişkinlerin de bu konuda risk grubunda olduğu biliniyor. Dijital oyunlar bu kadar yaygınlaşıp dev bir sektör olmadan önce oyunlar sadece hoşça vakit geçirmek için başvurulan bir eğlence modeliydi. Artık dijital oyunlar bir nevi spor muamelesi görmeye başladı. E-spor kavramı da bunu yansıtmaktadır.


Alkol ve sigara bağımlılığı ile kıyaslandığında oyun bağımlılığının da en az onlar kadar ölüm riski taşıdığı ortaya konulmuştur. Fiziksel açıdan da duruş bozukluğuna sebebiyet verdiği ve kan dolaşımına engel olduğu biliniyor. Öte yandan akıl ve ruh sağlığı bakımından gelişme sürecinde olan çocuklar ve gençler bilimsel adı oyun bozukluğu olan rahatsızlık konusunda büyük risk altındalar. Dünya Sağlık Örgütü’nün akıl sağlığından sorumlu idarecisi olan Dr. Shekhar Saxena, yeni bir sağlık sorunu ile karşı karşıya olunduğuna işaret etmiştir. Oyuna duyulan bağımlılık tıp literatüründeki yerini bu şekilde almıştır. Bunun farkında olarak Birleşmiş Milletler, konu hakkında çalışmalar yaptığını bildiren bazı yönergeler hazırlamaktadır. Dolayısıyla oyun bağımlılığına karşı birtakım önlemler halk sağlığı hizmetleri arasına dahil edilmeye hazırlanıyor.


Eskiden oyunlar bitince “Game Over” gibi uyarılarla karşılaşılır, oyundan çıkılırken, bugün oyunlar sonsuz döngülerle bir türlü sona ermiyor. Öte yandan temel bir profille oyuna başlanırken, zamanla farklı nitelikler kazanmak isteniyorsa daha fazla oyun oynanması gerekiyor. Bu da zamanla bağımlılık yapıyor. Buna ilave olarak günlük yaşama göre oyuncular kendisini daha değerli hissetmesini sağlayabiliyor. Kimi oyunlar ise para kazandırdığı için doğrudan oyun bağımlılığı riski anlamına gelmektedir. Söz konusu bağımlılık hakkında bir açıklamada bulunan İngiliz Psikoloji Derneği, oyun bağımlılığı ve oyun bozukluğu kavramlarının ebeveynleri hemen telaşa düşürmemesi gerektiğine işaret ediyor. Dernek sözcüsü Dr. Joan Harvey, mevcut dijital oyun meraklılarının küçük bir oranının bu teşhise uyduğuna değinmiş ve bu gruba yönelik çalışmaların sürdüğünü kaydetmiştir. 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler