Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaKültürOynarken Eğlendiren Bir Oyun: Kurt Baba

Oynarken Eğlendiren Bir Oyun: Kurt Baba

Türk dünyası çocuk oyunlarından olan ve açık ortamda oynanan kurt baba oyunu sayesinde eğlenirken spor yapma imkanı bulan çocuklar mis gibi temiz havanın keyfini çıkarıyor. Kurt baba oyununu oynayabilmek için en az dört kişi olmanız gerekir. Okunan tekerleme ile birlikte ebe olan oyuncu da belirlenir. Kurt baba, yumurtacı ve yumurtalar seçildikten sonra yumurtalar için ayrı kurt baba için ayrı birer bölge belirlenir. Bölgeleri belirlemek için tahta parçası ya da taş kullanılabilir. Yumurtacı ve kurt baba karşı karşıyadır. Yumurtalar da yumurtacının arkasında yer alır. Yumurtacı yumurtaların her birine ayrı birer renk ismi verdikten sonra kurt baba ile karşılıklı diyalog başlar. Kurt baba renkleri sayar.


Söylenen renk yumurtalardan birine ait değilse yumurtaların sahibi o renk yumurtayı sattığını söyler. Söylenen renk yumurtalardan birine aitse kurt baba o yumurtayı yakalamaya çalışır. Yumurtanın amacı kurt babaya yakalanmadan kendi bölgesine geri dönmektir. Eğer olur da kurt babaya yakalanırsa oyundan çıkar ve kurt baba yumurtacının kapısını yeniden çalar. “Tak tak!”, “kim o?” “kurt baba”, “hangi renk?”, “kırmızı”, “sattım”, “gri”, “sattım”, “sarı”… Sarı yumurta hemen koşmaya başlar. Kurt baba sarı yumurta ile diğer yumurtaların arasına girer ve sarı yumurtanın diğer yumurtalara tekrar dönmesini engeller. Kurt babadan kaçıp arkadaşlarına ulaşabilen yumurta yeni bir renk adı alarak oyuna devam eder. Doğru rengi bulamayan kurt baba yumurtalardan herhangi birine ait rengi söyleyene kadar sıralamaya devam eder. Doğru renkleri bulan kurt yumurtaları birer birer toplar.

Kurt baba, bu oyunda en çok yorulan yarışmacıdır aynı zamanda. Çünkü her bir yumurtayı toplamak için koşarak onu yakalamak zorundadır. En zoru da son yumurtayı bulma aşamasıdır. Bu aşamada doğru renk olan tek seçeneği bulmak zorundadır. Eğer renklerin tamamını sıralamazsa doğru seçeneği bulması bir hayli zor olacaktır. Son olarak yumurtacıyı yakalayan kurt baba yumurtaları koruyamadığı için ona bir ceza verir. 

Oyun açık alanda oynanan bir oyun olduğundan çocukların bedenen zinde kalmalarına katkı sunmaktadır. Ayrıca temiz havada bol miktarda oksijen almalarını da sağlar. Popüler olan bilgisayar oyunları geleneksel ve açık alan oyunlarının oynanmasını engellese de okullarda ve grup etkinliklerinde yer verilerek bu oyunlar çocukların dünyasına yeniden kazandırılabilir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler