Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaTarihOsmanlı'nın Batıya Açılan Kapısı: Selanik Nasıl Fethedildi?

Osmanlı’nın Batıya Açılan Kapısı: Selanik Nasıl Fethedildi?

Selanik’in fethiOsmanlı Sultanı II. Murad döneminde Balkanlardaki en geniş Türkleşme politikasının uygulamaya konulduğu bir hadise olarak Türk tarihinde önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda dönemin korku salan kolonicisi ve korsanları olan Venediklilerle yapılan ilk kara savaşı olması itibariyle büyük bir fetih hükmündedir.


Sultan II. Murad, tahta çıkmasıyla birlikte kendine hedef olarak belirlediği Selanik’in fethini;

  • • Anadolu’da yaşanan sorunlar
  • • Bizans İmparatorluğu’nun barışı kabul etmemesi
  • • Balkanlarda yaşanan hareketlilik

gibi nedenlerle ertelemekte idi. Selanik dönem itibariyle güçlü ekonomisi, kalabalık nüfusu ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken bir şehirdi. Sultan II. Murad, Anadolu’daki sorunların kısmen hallolması sonrasında Selanik üzerine sefer planı yapmaya başladı. Osmanlı’nın yapmayı planladığı seferi hisseden Yunanlılar, Bizans yerine Venedik’in himayesine girmeye razı olup, Venedik’ten vali görevlendirmesini talep ettiler. Ancak Sultan II. Murad bunu tanımadığını bildirip, Selanik’in kuşatılması talimatını verdi.


Selanik Fethediliyor

II. Murad Edirne’den, Hamza Bey ise Bursa’dan Selanik’i fethetmek üzere yola çıktı. Dukas Kroniği’nde de yer aldığı üzere, nicelik ve nitelik bakımından Osmanlı ordusunun üstün olduğu kuşatmada 1 Selanikliye karşı 100 Osmanlı askeri bulunmaktaydı. Buna karşın Selanik’i koruyan kale aşılması zor bir engel olarak Osmanlı ordusunun karşısında duruyordu. Hamza Bey, bunun farkında olarak önce kan dökmeden şehrin teslimini istedi. Ancak sulh önerisi reddedildi.

Muharebe başlayınca halk kiliselere sığınmış, Venediklilerin bir anlık gafletinden faydalanan Osmanlı askerleri kamışlı kalkanlar ve merdivenlerle surları aşmayı başarmıştı. Kale kapısının açılmasıyla şehre giren Osmanlı ordusu muzaffer oldu ve 1430 yılı itibariyle şehir artık bir Türk beldesi kimliği kazandı.

Selanik’in Yeniden İmarı


Şehrin fethi sırasında Osmanlı kroniklerinde de belirtildiği üzere istenmeyen bazı olaylar da meydana geldi. Kilisenin mihrabı altına gizlenmiş durumda olan hazineden dolayı mihrapların yanı sıra tasvir levhaları da büyük hasar görmüştü. Yağma faaliyetlerinden duyduğu rahatsızlığı ifade eden Sultan II. Murad, yağmaya son vererek imar faaliyetlerine girişti. 

Nüfus yetersizliğinin farkına varan Padişah, kuşatmada esir alınanları azat ederek şehre yerleştirdi. Ardından Vardar Yenicesi’nden getirilen Türkler ile nüfus dengesi sağlandı. Büyük bir yıkıma uğrayan şehir, yoğun imar faaliyetleri neticesinde tekrar inşa edilmişti.

Yüzyıllar boyu Osmanlı toprağı olan Selanik, Karaman’ın Kızıllar kasabasından Selanik’e göç etmiş olan Kızıl Hafız Ahmed Efendi’nin torunu Mustafa Kemal’in doğumuna şahitlik edecek ve adı Türk tarihine tekrar altın harflerle yazılacaktı.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler