Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaTarihOsmanlı'da Amin Alayları

Osmanlı’da Amin Alayları

Amin Alayları, Osmanlı’da sıbyan mektebi denilen okullara başlayan çocukların daha ilk günden okula alıştırılması için düzenlenen çok hoş bir tarihsel gelenektir. Bilime, bilgiye ve insan yetiştirmeye son derece önem veren Osmanlı, her çocuğun kendisini özel hissetmesi için müthiş bir gelenek oluşturmuş ve bu gelenek asırlar boyu devam etmiştir.


Osmanlı Döneminde Çocuk Eğitimi

Çocuk eğitiminin ve karakter gelişiminin önemini çok iyi bilen Osmanlı, mektebe başlama yaşı konusunda ilk çocukluk çağına azami dikkat etmiş ve çocuklar 4 yaş 4 ay 4 günlük olduklarına mektebe başlamışlardır. Mektebe başlama günü ise muhteşem bir törensellikle küçük çocuklar mekteple tanıştırılmış ve bu sayede hem öğrenmeye istekli hem de özgüveni yüksek bireyler yetiştirilebilmiştir.

Amin Alayı Nedir?

Osmanlı’da bir çocuk, eğitim çağına ulaştığında, Amin Alayı denilen bir çeşit öğrenci temalı tören yapılmıştır. Öyle ki, çocuğun okul günü gelip çattığında, çocuğa en şık kıyafetler giydirilmiş, tüm hanede adeta bir bayram havası estirilmiş ve kapı önünde gelin atı gibi süslenmiş bir midilli tutularak tüm ön hazırlıklar yapılmıştır.


Bu heyecanlı bekleyiş ve bu hoş gelenek, sadece hanede değil, mektebe başlayacak çocuğun bulunduğu tüm mahalleyi de heyecanlı bir bekleyişe salmıştır. Öyle ki, çocuğun başlayacağı mektepten yola çıkan bir öğrenci grubu, başlarında büyükleriyle birlikte bir alay oluşturmuş ve bu alay, dualar ederek heyecanla bekleyen çocuğun mahallesine ulaşmıştır.

Amin Alayı denilen, çocuğun ikbal ve istikbali için dualar edilip hep bir ağızdan amin denilen bu alay, hanesinde bekleyen çocuğu bir şehzade karşılar gibi karşılamış ve onu midillisine bindirip, yine dualar ederek mahallelinin alkış ve tezahüratları altında onu mektebe götürmüştür.


Mektepte de hocası tarafından büyük bir şefkatle karşılanan çocuğa, ilk gün sadece “Elif” harfi öğretilmiş ve “Bu günlük bu kadar yeter.” denilerek, çocuğun gözünün ilk günden korkmaması sağlanmıştır.

İnsana değer veren, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” diyen Osmanlı’da, özgüveni yüksek, ilme âşık ve kadirşinas nesiller işte böyle yetişmiştir. Kısaca Amin Alayları, çocukların zihin ve ruhlarının inşa edildiği dev bir seramonidir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler