Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaDinOruç Tutarken Yapılan Hataların Neden Olduğu Hastalıklar

Oruç Tutarken Yapılan Hataların Neden Olduğu Hastalıklar

Ramazan ayı geldi ilk oruçlarımızı tutmaya başladık. Peki biz oruç tutarken düzgün beslenebiliyor muyuz? hangi yanlışları yapıyoruz? Bu yanlışlar nelere neden oluyor? bu yazımda bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz?

Oruç tutarken gün boyunca kan şekeri düşmekte ve vücut ısısı azalmaktadır. Bu nedenle üşümehalsizlikbaş ağrısı ve işe karşı bir isteksizlik yaşanır. Ramazanda günlük öğün sayısı azalır. İftar zamanı mideye aşırı yüklenmemek, besinleri iyi çiğnemek, azalan öğün sayısını az ve sık yiyerek sahur ve iftar dahil 1-2 ara öğünle dörde çıkarmak gerekir. 

Ana öğün olarak çorba, et, sebze, salata, komposto tüketip 2 sonra da ara öğün olarak meyve veya 1 porsiyon sütlü tatlı veya bir porsiyon kuru meyve veya bir dilim sebzeli börek gibi yiyecekler tükettilerse daha sağlıklı beslenme sağlanmış olur.

Ramazanda hızlı yenilen yemek, mide şişkinliği ve hazımsızlığa neden olur.

Sahurda hamur işi kızartma vb yiyecekler yenilip sonra yatınca midede ekşime, yanma  ağza acı su gelmesi gibi reflü semptomları ortaya çıkar. bunu engellemek için sahurda çorba veya kahvaltı türü yiyecekler tercih edilmelidir.

Meyve ve çorba gibi posalı besinlerin daha az tüketilir hale gelmesi karında şişkinlik kabızlık gibi rahatsızlıklara neden olabilir. iftar sonrası yapılacak meyveli ara öğünlerle bu önlenebilir.

Diyabet hastalarının oruç tutmadan önce mutlaka doktorlarıyla görüşmeleri gerekmektedir. Kullanılan bazı ilaçlar şeker düşüklüğüne neden olabilir bunun yaşanmaması için ilaç düzenlenmesi ve iftar-sahur yemekleri düzenli su alımı konusunda bilgilendirme yapılması gerekmektedir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler