Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaKültürOrta Asya'dan Balkanlara, Zevkle Oynanan Bir Oyun: Çuval Yarışı

Orta Asya’dan Balkanlara, Zevkle Oynanan Bir Oyun: Çuval Yarışı

Kimi oyunlarda tek başına yarışmak, kimi oyunlarda ise takım ruhu gerekir. Takım olmayı başarmış bireyler kendilerinden çok takımlarını düşünür hale gelirler. Çuval yarışı takım ruhunun ön planda olduğu bir oyundur. Bu oyun sayesinde hem spor yaparken bol bol gülüp eğlenebilirsiniz. 

Çuval yarışı Orta Asya’dan Balkanlara kadar uzanan coğrafyada adı dillere göre değişse de kendisi değişmeden zevkle oynanır. Örneğin Bosna Hersek’te “skakanje u vrec’ama” olarak adlandırılan oyun çuval yarışıdır. Enerjik olduğu kadar heyecanlıdır da. Oyunu oynamak için iki tane çuval ve hoşça vakit geçirilebilecek sekiz arkadaşa ihtiyaç vardır.

Çuval Yarışı Nasıl Oynanır ?

Belirlenen iki kişi sırayla oyuncu seçerek kendi takımlarını oluştururlar. Takımlar belirlendikten sonra başlangıç ve bitiş çizgisini belirlemek için yere iki çizgi çizilir. Oyunda iki kişi hakem olur. Birisi başlangıç, diğeri ise bitiş çizgisinde konumlanır. İlk yarışmacılar çuvallara girer ve hakemin işaretini beklerler. Hakemin işareti ile yarış başlar. Yarışmacılar çuvalın içinde iken hızlı bir şekilde varış çizgisine kadar gidip geri dönmek zorundadırlar. 

Başlangıç çizgisine gelen oyuncu hızla çuvaldan çıkar ve sıradaki yarışmacı onun yerini alır. Sırası gelen oyuncular çuvalın içine girerek aynı şekilde yarışmaya devam eder. Hızlı bir şekilde yarışmayı tamamlamaya çalışan yarışmacılar bazen patates çuvalı gibi yıkılabilir. Böyle bir durumda rakibi zıplamaya devam edeceğinden ona fark atacaktır. Tüm yarışmacılar yarıştığında oyunu ilk önce bitiren takım oyunu kazanmış olur.

Çok eğlenceli geçen yarışma sonucunda herkes mutludur. Çünkü eğlenceli bir oyunla vakit geçirilmiştir. Çuval içinde zıplama esnasında erkekler daha başarılı iken, çuvalı çıkarma ve içine girmede kızlar daha başarılıdır. Oyunu oynama için kuru ve temiz olan toprak alanlar tercih edilmelidir. 

İçerisinde taş parçaları bulunan araziler çuval içerisinde zıplayan oyunculara zarar verebilir. Ot ya da çim kaplı arazilerde ise kayıp düşme riski bulunur. En zorlusu ise ıslak ve çamur zeminlerdir. Hem yarışmacıyı oldukça zorlar, hem de çuvalın ve kıyafetlerin aşırı bir şekilde kirlenmesine neden olur. Her iki takımdaki yarışmacılar oyun bitiminde el sıkışarak ya da sarılarak birbirlerini kutlarlar.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler