Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaTarihÖn Türklerin Antik Çağ Temsilcisi: İskitler

Ön Türklerin Antik Çağ Temsilcisi: İskitler

TarihteSakalar olarak da bilinen İskitler’in M.Ö. 10. yüzyılda Tanrı Dağları’nda başlayan tarihsel serüveni, 8. yüzyılda Doğu Avrupa ile Orta Asya arasında bulunan bölgeye yerleşmeleriyle devam etmiştir. Avrasya steplerinde yedi yüz yıl hüküm süren İskitlerin hakimiyeti M.Ö. 3. yüzyılda Kırım’da sona ermiştir. 

İskitler (Sakalar) Kimdir?

M.Ö. 8. yüzyılda Hazarlar üzerinden Tuna boylarına ulaşmayı başaran İskitler, Doğu Avrupa ile Karadeniz’in kuzeyine hakim oldular. M.Ö. 6. yüzyıldan sonra zayıflayarak Anadolu’dan çıkmak zorunda kaldılar. M.Ö. 3. yüzyıla kadar Kuzey Karadeniz civarında yaşamış, Gotlar ve Sarmatlar tarafından yıkılarak asimile olmuşlardır. 

İskitlerin Kökeni

Yunan kayıtlarında Skytai, Asur kaynaklarında İşkuza, Pers kaynaklarında ise Sakalar olarak yer alırlar. İskitler’in kökenlerinin Sümerler’e dayandığı ve Sümerler’in tarih sahnesinden silinmeleriyle batıya göçen Ön Türk toplumlarından bir tanesi oldukları düşünülmektedir. 


İskitler (Sakalar) Türk müdür?

İskitler ile yakın ilişkiler kurmuş olan ve bunu yazılı belgelere de döken Yunanlılar (Grekler) bu topluluk için pek çok bilgi vermektedir. Medeniyetler Tarihi konusunda bir otorite olarak kabul edilen Herodot da İskitler döneminde yaşamıştır. Ünlü tarihçi İskitler’in Türk olduğuna dair önemli kanıtlar sunmuştur. 

Yapılan tetkikler ve bulgular da İskitler’in Turanid bir kavim olduğunu ortaya koyar. Persleri kültürel yönden etkilemiş olan Soğd kültürü ile tanışmaları Persler’den de önceye dayanır. Herodot da İskitler’in, kültürel vasıfları ve fiziksel görünüşleri itibariyle Persler’e hiç benzemediğini ortaya koyar. 

Tuva Cumhuriyetinde bulunan İskit Kurganı
İskitler’in Türk olduklarına dair en önemli kanıt kurganlardır. Ön Türklerde kurgan, ilgili topluluğun Turanid kavminin bir parçası olunduğunun simgesidir. Ölümden sonraki hayata olan inancı simgeleyen kurganlar, devlet büyüklerinin mezarlarını korunaklı hale getiren anıtlardır. Hizmetkarlarının mezarı ise kurganların yakınına konumlandırılmıştır.

Genetik Bilimi, İskitler ve Akıbetleri

Genetik bilimi ışığında elde edilen bilgiler İskit genlerinin melezleşmeksizin müstakilen Türk coğrafyasında bulunduğunu ortaya koymuştur. Onların İç Asya’dan Anadolu’ya gelişlerini, göç hareketleri ve Kafkasya-Anadolu hattındaki kurganları inceleyen Dr. J.D. Kimball, İskitler’in kadın savaşçıları üzerinde araştırmalarda bulunmuştur.


Bir nevi Türk-Pers melezi olarak Tarih sahnesinde yerini alan Sarmatlar, zaman içerisinde İskitler’in hakimiyetini geriletmeye başlar. Yerleşik hayata geçince savaşçılık yetilerini de kaybeden İskitler soydaşı olan Sarmatlar’ın istilasına uğramıştır. Öyle ki İskitler’in varlığı Kırım ile sınırlı kalmıştır. Onlara son darbeyi Gotlar vurur. Gotlar ise İskandinavya’dan Karadeniz’e inen bir topluluktur. Bir kısmı Soğdlar ile kaynaşan İskitler Doğu Avrupa gen havuzu ailesindendir.

Dünya Tarihine Damga Vuran İlk Türk Kadın Hükümdar: Tomris Hatun

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler