Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaSağlıkObsesif Kompulsif Bozukluğun 5 Belirtisi

Obsesif Kompulsif Bozukluğun 5 Belirtisi

Obsesif Kompulsif Bozukluğu Nedir?

Halk arasında takıntı hastalığı olarak bilinen bu hastalık gündelik hayatınızı etkileyebilecek boyuta kadar gelebilir. Onun dışında ufak etkilerle de baş etmek kimi zaman güç olabilir.Obsesif Kompulsif bozukluğu belirtileri

hastanın kendisinin farkına varabileceği düzeyde olabileceği gibi, yalnızca yakın çevresinin dikkati sayesinde de anlaşılabilir. İşteen sık rastlanılan psikolojik rahatsızlıklar

 arasında ilk sıralarda bulunan bu hastalığının en belirgin 5 belirtisi;

1. Temizlik yapmak sizin için bir tutkuysa

Temizlik yapma takıntısı Obsesif Kompulsif bozukluk hastalığının en önemli belirtilerindendir. Mikroplara karşı sürekli takıntılı derecede savaş verme durumu olarak algılanan bu durum ciddi bir rahatsızlıktır. Kişi temizlik yaptıktan hemen sonra bile her yerin kirli olduğu kaygısına kapılır.

2. Dış görünüşünüz sizi rahatsız ediyorsa

Beden algı bozukluğu olarak adlandırılan insanın vücudundaki bir noktaya ciddi olarak takıntılı olması ve o takıntılı olduğu noktayı beğenmemesi durumu bu hastalık ile oldukça ilişkilidir. Obsesif Kompulsif hastalığına sahip olan kişiler bu konuya daha da takıntılıdır. Vücutlarında beğenmedikleri bir noktayı ayna karşısına geçip sürekli inceler ve dışarı çıkmaktan dahi çekinirler.

3. Aklınızdan sürekli olarak bir sayıya takıntılıysanız

Bu hastalığın en önemli belirtilerinden birisi de bir sayıya takıntılı olma durumudur. Örneğin 3 sayısına takarlar ve her şeyi 3 sayısına göre yaparlar. Mesela merdivenleri üçer basamak şeklinde çıkarlar ya da üçerli adım atmaya çalışırlar.

4. Her şey yerli yerinde ve simetrik olacak mı diyorsunuz?

Bu hastalığa sahip olan kişilerde ciddi bir simetri takıntısı vardır. Bütün eşyaların belli bir düzende olmasını isterler ve her birinin simetrik bir biçimde sıralanmasını isterler.

5. Bir şeyleri sürekli kontrol etmek istiyorsanız

Ocağın altını, kapının kilidini ya da suyu sürekli olarak kontrol mü ediyorsunuz? O zaman obsesif Kompulsif hastalığı belirtisini yaşıyorsunuz demektir. Bu kontroller ciddi anlamda sıklaşıyorsa diğer hareketleriniz üstüne de düşünmelisiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler