Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaTarihNapolyon'u Dize Getiren Kahraman: Cezzar Ahmet Paşa

Napolyon’u Dize Getiren Kahraman: Cezzar Ahmet Paşa

Cezzar Ahmet Paşa… Büyük komutan, vali ve vezir… Yeri geldiğinde Padişah fermanını bile dinlemeyip, doğru bildiğini işleyen, söz konusu vatan olunca gözü kimsecikleri görmeyen ve vatan düşmanlarına karşı acımasız olduğu için cezzar (kasap) ünvanı alan o büyük kahraman…


Cezzar Ahmet Paşa Kimdir? 

18.yy’da yaşamış, Osmanlı’nın Boşnak vatandaşlarından birisidir Cezzar Ahmet Paşa. Osmanlı devlet kademesinde çeşitli görevler almış, Trablus, Şam ve Kudüs gibi yerlerde valilik yapmış, bu bölgelerin güvenliğini sağladığı gibi, Osmanlı’nın Devlet-i Ebed Müddet felsefesinden bir gün olsun ayrılmamıştır.

Zaman zaman Osmanlı Padişahlarıyla bile bazı sebeplerle ters düşen Cezzar Ahmet Paşa, yönetimle ters düştüğü her konuda sonuçta haklı çıkmış ve bu yüzden de iade-i itibar görüp, vezirliğe kadar yükseltilmiştir.

Ancak bu büyük Osmanlı kumandanının, şanlı İslâm kahramanının tarihteki rolü, vezirlik hizmetlerinden çok, askeri alanda almış olduğu başarılarla ilgilidir. Zira Osmanlı’nın gerilediği 18.yy gibi çalkantılı bir dönemde, Orta Doğu gibi sıkıntılı bir bölgede valilik ve kumandanlık yapan Cezzar Ahmet Paşa, bu yüzyılda ortaya çıkan ilk sömürgeci saldırıların karşısına dimdik durmuş ve Osmanlı’nın düşmanlarına karşı lakabının hakkını vermiştir.

Cezzar Ahmet Paşa
 Bu konuda özellikle Avrupa’yı birbirine katan ve dönemin en tehlikeli hükümdarı olan Napolyon Bonnaparte’a karşı kazandığı büyük zafer, hele hele bunu 91 yaşında başarması dillere destan olacak bir efsanedir.

Yenilmez Napolyon’un Akka Hezimeti

18.yy’da Osmanlı’ya karşı tüm minnet hislerini unutan ve dostluk bağına düşmanca bir saldırıyla balta vuran Fransa Orduları, 1798 yılında Mısır’ı işgale yeltenmiş ve haris İmparator Napolyon, tüm Doğu Dünyasını ele geçirmeyi kafasına koymuştur. Avrupa’da önünde kimseciklerin duramadığı Fransız İmparatoru, El Ariş, Yafa ve Gazze’yi işgal ettikten sonra sıra Akka’ya gelmiş, ancak burada adeta çelik gibi bir direnişle karşılaşmıştır.

Napolyon Bonnaparte
 Cezzar Ahmet Paşa, emrindeki sadece 3 bin Nizam-ı Cedit askeriyle ve yüreğindeki o ummanlar gibi imanla Napolyon’u püskürtmeyi başarmış, gururlu İmparator’un tüm hırs ve çabaları, onun iman dolu göğsünde dağılıp gitmiştir. Cezzar engelini bir türlü aşamayan Napolyon, ona;

“İşte kalenin surları önüne geldim. İhtiyar bir adamın kalan birkaç günlük ömrünü almak bana bir şey kazandırmaz. Seninle savaşmak istemiyorum. Gel benimle dost ol ve bana kaleyi teslim et!” şeklinde bir mektup göndermiş ve karşılığında Ahmet Paşa’nın kaleminden şu ibretlik cevabı almıştır;

“Allah’a hamd olsun gücümüz yetiyor ve elimiz silah tutuyor. Geri kalmış birkaç günlük ömrümüzü de küffar ile cenklerde geçiririz. Devlet, bizi bu kaleyi teslim etmem için vezir yapmadı. Ben Cezzar Ahmet Paşa, şehitlik mertebesine erişmeden bir karış toprak vermem.”

Neticede kazanan iman, vatan aşkı ve tüm bunların ete-kemiğe bürünmüş hâli olan Cezzar Ahmet Paşa olmuştur. Yıllar sonra Napolyon Bonnaparte, şu ibretlik itirafı yapacaktır; “Eğer o adam tarafından Akka’da durdurulmasaydım, tüm Doğu’yu ele geçirebilirdim.”

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler