Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaTarihMustafa Kemal Atatürk'ün Amasya’ya Geçişi

Mustafa Kemal Atatürk’ün Amasya’ya Geçişi

Havza’daki çalışmalarını tamamlayan Mustafa Kemal, Havza’da güvenliğin tehlikede olduğunu fark ederek arkadaşları ile birlikte 12 Haziran tarihinde Amasya’ya geçti.

Mustafa Kemal, Amasya’da halka yaptığı ilk konuşmada, “Amasyalılar! Padişah ve hükümet düşmanın elinde esirdir. Memleket elden gitmek üzeredir. Bu kötü vaziyete çare bulmak için sizlerle iş birliği yapmaya geldim.” demiştir.

Mustafa Kemal’in çağrısı üzerine Amasya halkından Abdurrahman Kamil Hoca biriktirdiği 5 altınını Milli Mücadele’ye destek olmak amacıyla Mustafa Kemal’e vermiştir. Bu beş altın Milli Mücadele’nin ilk yardımı kabul edilir.

Çalışmalarını sürdüren Mustafa Kemal, “Amasya Genelgesi”ni Hüseyin Rauf OrbayRefet Bele ve Ali Fuat Cebesoy ile birlikte hazırlamıştır. Bildiri, 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir ve II. Ordu Müfettişi Mersinli Cemal Paşa tarafından onaylanmıştır.

Fotoğraf: Amasya Genelgesi’nin hazırlandığı Amasya Saraydüzü Kışlası.

Amasya Genelgesi, Mustafa Kemal tarafından halkın örgütlenmesini sağlamak ve Milli Mücadele’yi bir programa göre yürütmek amacıyla imzalanmıştır.

Amasya Genelgesi’nin içeriği:

  1. Vatanın bütünlüğü milletin bağımsızlığı tehlikededir.
  2. İstanbul hükumeti aldığı sorumluluğun gereğini yerine getirememektedir. Bu durum milletimizi yok olmuş gösteriyor.
  3. Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.
  4. Milletin içinde bulunduğu durum ve şartların gereğini yerine getirmek ve haklarını gür sesle cihana duyurmak için, her türlü baskı ve kontrolden uzak millî bir heyetin varlığı zaruridir.
  5. Anadolu’nun her bakımdan en güvenilir yeri olan Sivas’ta hemen milli bir kongre toplanacaktır.
  6. Bunun için bütün illerin her sancağından milletin güvenini kazanmış üç temsilcinin mümkün olan en kısa zamanda yetişmek üzere yola çıkılması gerekmektedir.
  7. Her ihtimale karşı bu mesele millî bir sır olarak tutulmalı ve temsilciler gereğinde yolculuklarını kendilerini tanıtmadan yapmalıdırlar.
  8. Doğu illeri adına 10 Temmuz’da Erzurum’da bir kongre toplanacaktır. Erzurum’a gidecek delegeler kongreden sonra derhal Sivas’a geleceklerdir.
  9. Kötü bir durumla karşılaşılmaması için alınan bu kararlar milli bir sır olarak saklanacaktır.
BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler