Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaTurizmMoskova Kremlini ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 İlginç Bilgi

Moskova Kremlini ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 İlginç Bilgi

Moskova’nın en eski bölgesi olan Kremlin, Rusya’nın tarih, kültür ve siyasetinin kalbidir. Bir zamanlarda şehir halkının da yaşadığı bu Kremlin kalesi, şu anda, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi olarak kullanılıyor. Peki, çoğu siyasi merkez olarak bildiği Kremlin’in 500 yıllık tarihe tanıklık ettiğini ve kimsenin hala çözemediği sırlara dolu olduğunu biliyor muydunuz?


Moskova’nın en eski kısmı olan Kremlin, şehrin sosyo-politik ve tarihi merkezidir. Kremlin’in bulunduğu bölgede ilk kalenin 1147 yılında kurulmasına rağmen, yapının 1482-1495 yıllarda inşa edildiği söylenmektedir. Kremlin, yaklaşık 27,7 hektarlık alan üzerinde yer alıyor. Kalenin güney cephesinde Moskova nehri, kuzey-batısında Aleksandrov bahçesi, doğusunda Kızıl meydan bulunuyor.

Şu anda gördüğümüz kale, farklı dönemlerde farklı mimarlar tarafından yapılan 20 kule, 8 katedral, tophane, senato binası ve saraylardan oluşuyor. Kalenin her kulesinin yüksekliği 80 metredir.

Anlatılan bilgiler dışında aşağıda Kremlin hakkında bilmeniz gereken 10 ilginç bilgiyi sizler için derledik.

1. Borovitskiy Tepesi: Kremlin’in inşa edildiği yer daha önce Borovitskiy Tepesi olarak adlandırılıyordu. Arkeologlar tarafından burada yapılan kazı çalışmaları sırasında, M.Ö. 2. yüzyıllarda insanların yaşadığı bir yerleşim olduğunu kanıtlayan bulgular bulunmuştu.

2. Üçgen kale: Kremlin Kalesi’nin şekli, farklı dönemlerde kalenin tekrardan inşa edilmesine rağmen hiç değiştirilmemiştir. Hıristiyanlık ile hiç ilgisi olmayan üçgen sembolü, eski bir kutsal koruma sembolü olarak tüm Rus çarları tarafından kullanılmıştır. Kale duvarı ise, kale merkezi Uspenskiy Katedralı’ndan eşit mesafede yapılan 7 büyük kuleden oluşuyor. Duvarlardaki dişler, Rus kültürü için biraz garip olan “M” harfi biçimindedir.


3. Küllerinden tekrar doğan kale:
 Napolyon Bonapart Rusya’ya saldırdığında, Kremlin büyük hasar görmüştü. Fransız işgalciler, şehrin kiliselerinden mezarlıklarına kadar tüm yeri yağmalamıştı. Napolyon geri çekilirken de, toplar ile kale duvarının bir kısmını ve kulelerini yıkmıştı. Kremlin, 18.yüzyılda tekrardan tamamıyla yeniden yapılmıştı. Kale, Ekim Devrimi döneminde de hasar gördü.

4. Kremlin’in gizli sırları: Herkesin gördüğü Kremlin yapılarının altında, bir yeraltı şehir de bulunuyor. İlginç olanı da, Kremlin’in yeraltı labirentleri ile Bahçe Halkası’na (Sadovoe Koltso), Vorobyevı Tepesi’ne çıkabiliyorsunuz. Bunun dışında yer altında Korkunç Ivan’ın büyük kütüphanesi bulunduğu da söyleniyor. Bazıları kütüphanenin sarayda çıkan yangında yok edildiğini söylerken, diğerleri ise onun yeri hala tespit edilmediği için bulunmadığını öne sürüyorlar


5. Bir rejim merkezi:
 Çarlık Rusya döneminde halkın da saraylarına girebildiği ve içinde yaşadığı Kremlin, 20.yüzyılda Sovyet yönetiminin idari merkezine dönüştürülmüştü. 1955 yılında ise Kremlin’de ikamet etmeyi yasaklayan bir yasa çıkarılır. Bu sebeple göç eden şehir sakinlerin en sonları 1962’de Kremlin’i terk etmiştir.

6. Kremlin aslen sadece koruyucu bir yapı değildir. Kale eskiden bir dini merkez olarak da faaliyet göstermiştir. 20. yüzyılda Kremlin’de bulunan manastır ve kiliselerin 28’i yok edilmiştir.

7. Kremlin herkesin bildiği gibi her zaman kırmızı renkli değildi. Kale inşa edildiğinde günümüzdeki gibi kırmızıydı. Ancak, 17. yüzyılda beyaz renginde yapılmıştı. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Kremlin’i gizlemek için duvarları farklı renklere boyanmış ve evlerin resimleri çizilmişti. Kulelerin uçlarındaki krımızı yıldızlar fenerler ile süslenmişti. Bu, düşman pilotlarının onu havadan görmesini zorlaştırmıştı. Kale, savaşın bitmesiyle tekrar kırmızı rengine kavuşturuldu.


8. Kremlin’in kızıl yıldızları bir ton ağırlığındadır.
 Eskiden Kremlin kulelerini iki başlı kartal süslüyordu. Bu süsler, Sovyet yönetiminin kararı ile 1935 yılında kızıl yıldızlar ile değiştirilmişti. Her yıldız bir ton ağırlığındadır. Onlar şiddetli rüzgarlara karşı dayanıklıdırlar. Rüzgar estiği zaman yıldızlar, rüzgara karşı yan tarafı ile dönüyor.

9. Kremlin saat kulesi her zaman doğru zamanı gösterir. Kremlin saatinin sırı yeraltında saklıdır. Saat, yer altından geçen kablolar ile Moskova Astronomi Enstitüsü’nün saat kontrol merkezine bağlıdır.

10. Dünya mirası: Moskova Kremlin’in mimari topluluğu, yaklaşık 27,7 hektarlık alanda yer almasıyla hem Rusya’nın hem Avrupa’nın en büyük kalesi niteliğinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler