Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaTarihMinyatür ve Tezhip Üstadı: Levnî

Minyatür ve Tezhip Üstadı: Levnî

Asıl adı Abdülcelîl Çelebi olan Levnî, minyatür ve tezhip sanatlarının en büyük üstatlarından. Doğum tarihi bilinmeyen Levnî Edirne’de doğmuş, 1732 yılında vefat etmiş ve Ayvansaray Mezarlığı’na gömülmüştür.


Sultan II. Mustafa zamanında Topkapı Sarayı hassa ressamlarından olduğu ve III. Ahmed zamanında saray nakışhanesinde çalışmalarını devam ettirdiği anlaşılmaktadır.

Türk minyatür sanatına yeni bir tarz getiren ve Lâle Devri’nde yaşayan Levnî, Türk resminde büyük başarılar ortaya koymuş, kompozisyonlarında insan figürünü azaltmıştır.

Levnî, çizdiği tek figürlerde tiplerin gerek yüz şekilleri ve ifadeleri gerekse vücut hareketlerini daima birbirinden farklı yapmaya çalışmıştır.

Ord. Prof. A. Süheyl Ünver Levnî için şu sözleri söylüyor, “Bu kudrette, o asırda şarkta bu kadar dikkate şayan bir sanatkar pek kolay bulunamaz. Bir eşi de gelmemiş, maalesef isimlerini bilmediğimiz ve eserlerini de o kadar tanımlayamadığımız sanatkarlar onu takip edememiştir.”

Surnâme-i Vehbî / Levnî

Yaptığı tezhiplerine farklı süsleme malzemeleri koyan ve bu yönden eski sanatkarlardan ayrılan Levnî, Vehbî’nin “Surnâme”sini, 137 minyatür ile bezemiştir. III. Ahmed’in şehzadelerinin 1720’deki sünnet düğününü anlatan Seyyid Vehbî’nin Surnâmesi için hazırladığı minyatürler en önemli minyatürlerden kabul edilir.

Surnâme-i Vehbî / Levnî

Topkapı Sarayı Müzesi’ndeki iki albümde, 44 tane imzalı toplamda 55 minyatürü bulunmaktadır.

Levnî ayrıca şiir de yazmış, III. Ahmed için kaleme aldığı 20 beyitlik bir kasidesi bulunmaktadır.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler